Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът "Яневагейт" е корупцията и търговията с влияние

Снимка: facebook.com

Изпращаме ноември, говорейки по темата за кризите - тези от съдебната система и от ПР-а.

За първите - скандалите през месеца отново бяха с имената на Ченалова, Янева и през последните дни с това на Делян Пеевски. Какви са възможните политически решения за призваната да е над партиите - съдебна власт? 

За разумните компромиси, за новите изменения в Основния закон - разговор с депутата от РБ Димитър Делчев .

Той подчерта, че е много важно фокусът да падне върху явното гласуване във ВСС, защото сега напр. никой не знае кой е избрал Владимира Янева за председател на СГС.  

И тогава тя беше свързана с големи скандали, тя влезе с тях, така и излезе, обобщи Делчев. Той също така заяви, че не е против да се създаде специална комисия в НС, която да разследва случая "Яневагейт". 

Пред Радио Пловдив Димитър Делчев каза още: „Янева гейт” както стана известен този скандал в медиите – един скандал, който започна още преди 9 – 10 месеца, спомняте си, че в началото на годината беше делото „Червеи”, в което се оказа, че Владимира Янева като председател на Софийски градски съд е издава безобразни разрешения за подслушване, които са продължавали почти една година, което противоречи на всякакви закони. Това и прокуратурата, и съдебната власт реагираха много остро – Владимира Янева в крайна сметка беше освободена и сега очакваме да видим какви са резултатите от проверката.  Всъщност записите, които излязоха сега са записвани тогава и това са били записи между две съдийки  Янева и Ченалова са се опитвали да се спасят една друга, за да запазят позициите си. И в крайна сметка тези разговори, тези разкрития всъщност разкриват, че в съдебната система работят хора, които са много далеч от определението справедливи, морални и за пореден път и българското общество, и всички губят поредната доза доверие в тази система и институциите страдат от всичко, което се случва и всички скандали.

Да, реформата е решението на този въпрос, разбира се, то не е бързо решение, но все пак е решението. Всъщност това, което ние предвиждаме като промени в Конституцията, на първо място, и много важно фокусът явно трябва да падне на явното гласуване във Висшия съдебен съвет, защото сега никой не знае Владимира Янева кой я е избрал. Въпросът е кои са тези хора – те да станат с имената си и да кажат „Аз гласувах преди 3 г. за Владимира Янева, защото смятам, че тогава тя беше много качествен съдия, но тя се промени. Никой няма да излезе да го каже, първо, защото никой не е застанал с името си и тогава вота беше таен и ние с промените в Конституцията точно това искаме да променим и на второ място никой няма да каже просто, защото и тогава Владимира Янева беше свързана с големи скандали като съдийка в Градския съд, имаше някакви съмнения за решения по дела, които е правила, всъщност това е един съдия, който влезе като председател на Софийския градски съд със скандали и така и излезе.

По принцип съдебната система, така е описано в законодателството, си се разследва сама заради прословутото разделение на властите – както знаете, принципът е съдебната система да се самоуправлява, а Висшият съдебен съвет трябва да я управлява, за да няма намеса - власт във власт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50