Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров.

В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За съжаление това дава аргументи на твърде радикализирани хора, отбеляза социологът.

Следващата година ще е интересна с развитието на локалните конфликти и решаването на многото неспреведливости, останали още от Втората световна война. Според Алексей Пампоров големият проблем на света в момента е, че почти няма живи свидетели на оново време и това води до тази радикализация и нахъсване кой ще е по- силен, кой ще завладее и кой ще победи. 

"Добрият живот ни подвежда да забравяме какво би могло да бъде", казва социологът и залага на връщането на междунардония разум и по- силната роля на ООН.

България също е на кръстопът и на пренареждане, нямаме ценностно съгласие, търсим баланса между свобода и сигурност, между демократични права и по- традиционни патриархални ценности.

По думите на Алексей Пампоров за първи път от няколко години се говори сравнително тихо и относително нормално. Видя, се червените линии и декларациите не работят. 

огато искате една каруца да върви напред, не можете да запрегнете четири коня във всяка една от страните и да искате да мръдне"

Имаме нужда от спокойствие, от спокоен бюджет, от нормални реформи. Засега начинът на преговаряне е добрър знак, смята социологът.

Цялото интервю е в прекачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

публикувано на 03.02.25 в 10:40

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

публикувано на 03.02.25 в 10:05

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11