Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В политиката никога не се казва "Никога"

За миналите компромиси,текущите скандали в бъдещите политически проекти разговаряме с депутата Атанас Атанасов- ДСБ.

В началото с поглед към актуалната вест- съдебна развръзка по далото "Червей", по което съдия Владимира Янева получи едногодишна условна присъда.

Атанас Атанасов: Tъй като добре си спомням как започна този скандал „Червей” искам да кажа, че разследването беше съсредоточено в неправилна посока, защото съществуваха категорични данни, че е била осъществена там оперативна комбинация за източване на операционните системи на МВР. Тези обстоятелства въобще не са разследвани, така че за мен това е половинчата работа и отклоняване на вниманието от сериозния проблем.

Р. П.: Всъщност и след вчера заговорихме отново за съдебната реформа. Днес лидерът на ДСБ Радан Кънев каза много силни думи, че държавата е в политическа криза, че мафията си е поискала държавата.

А. А.: Това са очевидни неща, защото аз на този фон мога да коментирам моите мотиви за подаване на оставка като председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

Р. П.: Да, вие подадохте такава оставка.

А. А.: Да, защото съм установил безспорно за тази една година от съществуване на правителството, че държавата се управлява от Бойко Борисов в съдружие със сарайско-библиотерската групировка, начело с Ахмед Доган, а ние от ДСБ по време на парламентарните избори обещавахме на хората, че ще влезем във властта, за да извадим октопода ДПС, а на практика установихме, че той продължава да бъде част от управлението независимо, чение формално сме там, т. е. по някакъв начин ние се явявахме смокинов лист и това не може да продължава. Така че съм абсолютно съгласен с тези констатации – те са общо, ние сме ги обсъждали факт по факт, за да стигнем да този извод.

Р. П.: Казвате, формално ДСБ е в управлението като част от Реформаторския блок. Как ще съжителствате, как ще продължите да отстоявате всичко това, за което говорите и в същото време да сте част от Реформаторския блок, който пък е част от коалицията и ще се преподписва и анекс към споразумение?

А. А.: Това е някакъв тип опорна точка, която се разпространява през медиите – „Ама, вие сега какви сте?” Ние заявихме какви сме и през гласуванията ни в Народното събрание, през политическите ни позиции, очертаваме своята физиономия. Това, че формално сме в парламентарната група на Реформаторския блок не означава, че подкрепяме правителството. Напротив, ние сме единствената алтернатива на това управление, единствената опозиция, защото виждате какво е положението на опозиционната сила на ДПС, които заявяват, че са опозиционна сила, а гласуват с управляващите.

Р. П.: Всички ли ваши депутати от ДСБ са част от опозиционно крило в Реформаторския блок?

А. А.: Категорично да. Не само депутатите, които са членове на ДСБ, а и наши колеги от гражданската квота, т. е. 10 човека народнши представители от групата на Реформаторския блок са опозиция.

Р. П.:  Тепърва ще има гласувания, тепърва ще има дебати в пленарна зала – тогава ли да очакваме вече вашата по-категорична позиция като такова опозиционно крило в Реформаторския блок?

А. А.: Ние сме заявили политическите си позиции, заявили сме защо няма да подкрепяме управлението. От тук нататък  всеки може да ни следи действията. Аз без да влизам в някакъв задочен спор искам да попитам тези колеги, които продължават да подкрепят това управление след като са наясно, че зад формалната коалиция ГЕРБ – Реформаторски блок на практика се прикрива олигархично управление на страната защо ще продължават да го подкрепят.

Р. П.: Не водите ли разговори в самия Реформаторски блок, не водите ли дискусия на тази тема?

А. А.: Аз и моите колеги съм убеден, че бавя и постепенно и останалите колеги от блока ще се убедят, че е абсолютно несъстоятелно да бъдат в управлението. Тук има някои лични интереси за участие във властта. Те ще се очертаят, ще лъснат и всичко ще приключи.

Р. П.: В това число слагате ли и вашия здраве министър г-н Петър Москов?

А. А.: Г-н Москов заяви лична позиция, че иска да продължи реформата си, подаде си оставката като заместник-председател на партията и нещата приключиха.

Р. П.: Но той е член на ДСБ.

А. А.: Е, какво от това? При нас за съжаление по устав няма механизъм за изключване на членовете. Какво да направим сега?

Р. П.: Да ви попитам още нещо, Радан Кънев каза, че ще има нов десен проект. Това какво означава в проекция в контекста и на предстоящите президентски избори?

А. А.: Това означава, че Демократи за силна България започва да се готви за президентски избори и ще води диалог с всички онези граждански и политически сили, които са противници на модела на олигархичното управление и тези, които искат да бъдем заедно на едни избори нека да заповядат.

Р. П.: Категорично ли пътищата ви с ГЕРБ се раздалечават!?

А. А.: На този етап, при тази политика, която се води от министър-председателя и правителството – да! Макар че аз искам да припомня един постулат в политиката – в политиката никога не се казва никога. След едни следващи парламентарни избори в зависимост от конфигурацията на следващия парламент ще се прецени каква управленска формула може да има, но тази управленска формула не може да включва прикриването на участието на сарайско-библиотекарската групировка във властта.

Р. П.: Вие говорите за сарайско-библиотерска групировка, Бойко Борисов говори за пауни – нормален ли е този език в политиката?

А. А.: Това, което аз съм казал е на базата на определени факти и обстоятелства, а сараите – това е обкръжението на Доган, а библиотекарският университет е седалището и леговището на бившата Държавна сигурност, те работят в симбиоза, така че това е определението.

А за пауните, при които иска да ни праща г-н Борисов на мен ми трябваше малко усилие, за да разбера, че става въпрос за такива животни т. е. птици, които се разхождат из двора на сараите. Който ги е виждал неща да ходи при тях, аз не ги знам къде са.

Р. П.: Днес г-н Местан каза, че няма да участва във ваш десен проект. Вие канили ли сте го? Как така се стигна до това негово изказване?

А. А.: Не, не сме го канили г-н Местан и е почтено той да заяви, че няма място при нас по различни причини включително и по ценностна система, така че няма нищо лошо на базата на базата и на терена на парламента да се осъществява диалог между политическите сили, което може да е полезно при определени обстоятелства.

Р. П.: Казахте за нов десен проект и тъй като сте политик отдавна мислите ли, че,  когато дясното започне да се цепи печели, тъй като така или иначе се очакват избори?

А. А.: Зависи какво разбирате под „дясно”. Аз не искам сега да ви изпращам да видите какво е положените в ляво и какви резултати постигна там Георги Първанов. Дясното не може да означава мафия, дясното не може да бъде прикритие на мафията, така че тези, които имитират дясно, а на практика прикриват мафията в управлението те заблуждават избирателите и нашата задача ще бъде да паднат маските и да стане ясно кой е в дясно и кой е с мафията. Това е.

Р. П.: Това означава ли, че ДСБ ще излезе от Реформаторския блок ако Реформаторския блок продължи като оставащите партии в него да подкрепят правителството и да са в управлението?

А. А.: Решението на партията ще бъде взето през месец март как ще продължим и дали ще бъдем част от Реформаторския блок. За съжаление на този етап този начин на съществуване разбира се обърква хората. Ние ще направим такива действия и ходове, че да стане ясно кой на коя страна е.

Р. П.: БСП започна консултации за вот на недоверие. В една такава ситуация мислили  ли сте как ще гласувате, доколко е резонно да се иска вот на недоверие точно в тази ситуация, точно в този момент?

А. А.: Не са ни канили на тези разговори. За нас е важно каква ще е темата на вота, така че ако става въпрос за провалената съдебна реформа и обвързаността на управлението с мафията ние бихме подкрепили такъв вот.

Р. П.: Говорят, че ще е за здравната реформа.

А. А.: Нека да видим, да излязат с конкретно предложение и тогава ще го обсъждаме, сега бъдещи несигурни събития не трябва да се обсъждат.

Р. П.: И последно, какъв е вашият коментар за случващото се във Враца и за събуденото отново гражданско общество побулевардите с искане за справедливо правосъдие, за присъди, които да са адекватни на извършените престъпления?

А. А.: Когато институциите не работят и не спазват закона хората започват да искат правораздаване от улицата. Това се получава, така че това не е случайно и сигурно няма да е единствен случай, в който гражданското общество ще надига глас срещу беззаконието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01