Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балкански университети проучват съвместно каракачани и армъни

Снимка: Живка Танчева, Радио Пловдив

Един от четирите проекта за България по програмата на Европейския съюз „Творческа Европа“ е спечелен от ПУ „Паисий Хилендарски“. 

Инициативата се казва „CU TENDA /су-тенда: Пътуване с палатка/- истории, образи и звуци в движение“ и е на стойност 190 000 евро. Изпълнението му приключва пред 2019 г. и целта е да да се изследват каракачаните и армъните в България и Гърция, като ключови ще са дейностите – събиране, систематизиране и архивиране на наследството на двете общности.

Снимка

Заедно с българските студенти и преподаватели от катедра "Етнология" ще работят колегите им от Румъния - Националният музей на румънския селянин, Центърът за интеркултурен диалог от Куманово, Македония и Обсерваторията за социални изследвания -Триказе, Италия.

Доц. Красимира Кръстанова, ръководител на проекта подчерта, че ще изследват българските каракачански общности в Сливен, Ямбол, Якоруда и др. места, като паралелно ще работят и в Северна Гърция. Особено важно е сътрудничеството с фондация Пловдив 2019, защото това е начин да се подготвим за ЕСК.

Днес бе подписан рамков договор за сътрудничество между ПУ „П.Хилендарски“ и Тракийския университет в Комотини, Гърция. СнимкаТе заедно ще работят по проекта в следващите три години и ще са мрежа в културен и научен план. Заедно ще изследват номадския начин на живот на каракачаните у нас и в Гърция, където са над 600 000. Студенти и преподаватели ще влязят в техните къщи от храсти и ще слушат музиката им, ще изучават живота им. Предвидено е да се проучат и армъните, които също са православни християни като каракачаните.

Снимка
Проектът „CU TENDA“ /Пътуване с палатка/ предлага изследване на живата памет на движещите се култури от Балканите и Южна Италия. Той е насочен към събиране, представяне и интерпетация на тяхното материално и нематериално културно наследство. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спектакълът „Одисей“ покорява Гърция

Спектакълът „Одисей“ на пловдивския Драматичен театър вчера и днес се играе на сцената на общинския театър в Пирея. Как продължава сценичният живот на този забележителен проект и как го оценява гръцката публика - за това e разговoрът с Десислава Шишманова, автор на едноименния документален филм за спектакъла. „Този спектакъл е феномен, който..

публикувано на 31.05.24 в 16:53

"Attract- Привличане" в Малката базилика на Пловдив

Васко Георгиев определя себе си като "различен" млад човек, ще добавим и много амбициозен. Роден е в гр. Варна, но на 6 годишна възраст се премества в Пловдив. Различно е и детството му. Израства  в социални домове за деца, лишени от родителска грижа. По-голямата част от крехките си години прекарва в ДДЛРГ „Рада Киркович“. През 2008г. напуска дома и..

публикувано на 31.05.24 в 14:45

Екатерина Костова представя новия си роман в ПУ

Екатерина Костова ще представи новия си роман „Време. Кръв. Пясък.“ в 6-а аудитория на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази вечер, от 18 ч. По време на премиерата главният редактор на вестник „Пловдивски университет“ Тильо Тилев ще връчи на авторката почетната титла „Доктор хонорис кауза“ на вестника. Новият роман на..

публикувано на 31.05.24 в 06:34

Галерия "Дяков" представя Стоимен Стоилов

За 28-ия си рожден ден  Галерия „Дяков“ представя художник, който е не само част от историята на българското изобразително изкуство, но е сред тези, които я създават - Стоимен  Стоилов. Художникът е роден през 1944 г. във Варна. Завършва Националната художествена академия в класа на проф. Александър Поплилов. Основател е на Международното..

публикувано на 31.05.24 в 06:31

Панорама на детското творчество в къща музей "Зл. Бояджиев"

„Панорама на детското и младежко творчество – Шедьоврите на Златю Бояджиев през детските очи – 2024“  стартира  в къща музей "Златю Бояджиев“ на ул. „Съборна“ 18 и пространствата около нея. Инициативата е на Сдружение „Духовно огледало“ и е част от Културния календар на Пловдив за 2024 г. Мястото на срещата  от 31 май до 02 юни..

публикувано на 31.05.24 в 06:27