Новината за поисканата оставка на ВСС часове преди да бъде публикуван докладът на ЕК, отеква не само в Брюксел, но и сред световния и европейския бизнес. Не беше отдадено нужното внимание преди това и на една декларация, изпратена до всички ръководни институции в държавата от страна на около 10 чуждестранни търговски камари, представени в България.
Те заявиха, че интересът да се прави бизнес в България драматично намалява, заради усещането за липса на върховенство на Закона и корупция, а това е много силен симптом. Това заяви изпълнителният директор на Асоциация „прозрачност без граници“ Калин Славов.
В контекста на европейския доклад очаквано ВСС се поставя в ролята на „удобния виновен“. Той се ползва с много нисък кредит на доверие и произвежда повече скандали, отколкото успява да се занимава с това, което му е вменено като задължение – управлението на съдебната власт, подчерта Славов.
По думите му тези, които виждат положителното в доклада от Брюксел, ще коментират, че антикорупционната стратегия е една от положителните стъпки приветствани в доклада като израз на политическа воля. От друга страна обаче стои именно неприемането на Закона за корупцията по висшите етажи на властта, което беше много силен шамар за нашите очаквания за истински антикорупционни действия. Стратегията е едно абстрактно четиво и за да се случи каквото и да е по нея, трябва да имаме инструменти в лицето на един Закон. Когато обаче Парламентът беше в ситуация да каже „да“ или „не“, политическото решение беше „не, не желаем да продължим борбата с корупцията“ и то така и беше разчетено от Европа, подчерта Славов.
Позицията на България, сочеща нивото на корупция, е силно притеснителна – 69 място от 167 държави. Индексът отбелязва спад, макар и незначителен като стойност, но ни поставя на опашката на Европейския съюз и на държавите в Западна Европа.
Най-близката до нас е Италия и тя се намира през осем позиции от България. Така е и с Румъния, с която доскоро бяхме в една група, а тя вече е още по-отдалечена от нас. Вместо да подобряваме своя индекс, ние го влошаваме и затвърждаваме една обратна тенденция на общоевропейската. Лошият пример на Украйна, трябва да е винаги пред нас, коментира Славов. Повече чуйте от звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..