Новината за поисканата оставка на ВСС часове преди да бъде публикуван докладът на ЕК, отеква не само в Брюксел, но и сред световния и европейския бизнес. Не беше отдадено нужното внимание преди това и на една декларация, изпратена до всички ръководни институции в държавата от страна на около 10 чуждестранни търговски камари, представени в България.
Те заявиха, че интересът да се прави бизнес в България драматично намалява, заради усещането за липса на върховенство на Закона и корупция, а това е много силен симптом. Това заяви изпълнителният директор на Асоциация „прозрачност без граници“ Калин Славов.
В контекста на европейския доклад очаквано ВСС се поставя в ролята на „удобния виновен“. Той се ползва с много нисък кредит на доверие и произвежда повече скандали, отколкото успява да се занимава с това, което му е вменено като задължение – управлението на съдебната власт, подчерта Славов.
По думите му тези, които виждат положителното в доклада от Брюксел, ще коментират, че антикорупционната стратегия е една от положителните стъпки приветствани в доклада като израз на политическа воля. От друга страна обаче стои именно неприемането на Закона за корупцията по висшите етажи на властта, което беше много силен шамар за нашите очаквания за истински антикорупционни действия. Стратегията е едно абстрактно четиво и за да се случи каквото и да е по нея, трябва да имаме инструменти в лицето на един Закон. Когато обаче Парламентът беше в ситуация да каже „да“ или „не“, политическото решение беше „не, не желаем да продължим борбата с корупцията“ и то така и беше разчетено от Европа, подчерта Славов.
Позицията на България, сочеща нивото на корупция, е силно притеснителна – 69 място от 167 държави. Индексът отбелязва спад, макар и незначителен като стойност, но ни поставя на опашката на Европейския съюз и на държавите в Западна Европа.
Най-близката до нас е Италия и тя се намира през осем позиции от България. Така е и с Румъния, с която доскоро бяхме в една група, а тя вече е още по-отдалечена от нас. Вместо да подобряваме своя индекс, ние го влошаваме и затвърждаваме една обратна тенденция на общоевропейската. Лошият пример на Украйна, трябва да е винаги пред нас, коментира Славов. Повече чуйте от звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..