Втори февруари се отбелязва като Международен ден на влажните зони, тъй като през 1971 г.в иранския град Рамсар е подписана международната конвенция за опазване и за отговорно отношение към влажните зони. Освен че те са дом на изключително биоразнообразие, влажните зони ограничават негативните ефекти от климатичните промени. Това подчерта Иван Радев – представител на Международната природозащитна организация WWF.
Влажните зони играят важна роля в защитата от наводнения, намаляват въздействието на сушите, осигуряват храна за животните и за човека, пречистват водите, осигуряват биомаса и съдействат за развитието на устойчив туризъм. До неотдавна отношението към влажните зони е било негативно, заяви Радев. . През последните 150 г. в Дунавско-Карпатския регион, в който се намира и България, са унищожени целенасочено около 80% от естествените влажни зони. Едва в последните десетилетия хората започват да си дават сметка за тяхното значение и за това, че имаме нужда от тях и започваме да възстановяваме нарушеното от нашите предци равновесие. Според Радев основните заплахи за тях са свързани с пресушаването им, ползването за селскостопански цели и всяка човешка намеса може необратимо да разруши баланса в тях. Като пример Радев подчерта, че край Пловдив в поречието на Марица са останали едни от малкото крайречни гори в Европа и в страната, специфични влажни зони и природозащитната организация съвместно с Регионалната дирекция по горите и Горското стопанство в Асеновград е насочила усилията си към възстановяване на крайречните гори в защитена местност „Марица“ с възстановяване на типични за региона дървесни видове, унищожени в миналото. Сред т.н. „Рамсарски места“ с международно значение България присъства с 11 влажни зони, сред които Шабленското, Атанасовското езеро, езерото Сребърна, Дуранкулашкото езеро, Поморийското езеро и др. Не всички значими влажни зони в страната обаче са представени в този списък, какъвто е и случаят с крайречните гори край Марица, които трябва да бъдат опазени. Повече чуйте от звуковия файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..