Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грешката е, че превърнахме здравеопазването в търговия

Националната здравна карта няма как да се отрази на работата на една или друга болница. Проблемът е, че на базата на Националната здравна карта се прави съпоставка с  Националния рамков договор с НЗОК, т.е  със системата , с която болниците сключват договор . Това каза за Радио Пловдив директорът на МБАЛ "Пловдив"  - доц. Георги Йорданов. 

Според него  грешката в системата идва с въвеждането на търговията в здравеопазването и превръщането на болниците през 2000 година в търговски дружества. 

По този начин основната цел е не хуманното лекуване, а печалбата.Сега  казваме, не колко пациенти е излекувала  една болница, а колко печалба има или колко дългове е натрупала, обясни доц. Йорданов. 

Той е категоричен, че с това което в момента прави министър Москов нещата ще си дойдат на мястото.

По думите му трябва да оставим на страна  притесненията  в момента, защото всяка една болница ще намери мястото си. Всяко едно лечебно заведение ще сключи договор с касата. 

Той не очаква сътресения в Пловдив

.Нашата болница има най-високото ниво на компетентност, което ще запази. В момента нямаме текучество на кадри. Не сме застрашени и дори имаме недостиг на легла, посочи доц. Йорданов.

 Притесненията му най-вече са в посока лимитиране на дейността на болниците, защото това може да попречи  на възможността за преструктуриране на легла, ако се наложи.

Според доц. Йорданов е логично държавните болници да получат някакви бонуси при сключване на договори с касата. 

През отделенията им целогодишно минават всички тежки случаи, те осигуряват 24-часово дежурство 365 дни в година, модерна реанимация и са нещо като "пожарната" - поддържат структури, които се ползват в определени случаи, но гълтат средства за издръжка. Това е и една от причините  големите държавни болници да трупат дългове. Чисто търговския начин на плащане не може да отговори на цялата дейност, която извършват, коментира директорът на бившата окръжна болница.

Много е важно е да се въведе ценник на медицинските услуги. След това да се въведе реформата. Тя притеснява големите инвеститори в здравеопазването, коментира още доц. Йорданов

Важното е обаче, болниците да престанат да са търговски дружества, а държавата да  плаща на база на извършена медицинска дейност, която тя поръчва. Тогава нещата ще си дойдат на мястото. Сега съревнованието между болниците става не на базата на медицинските услуги, а на базата на  режийните услуги, на хотелиерските  условията в една болница. Така държавните болници, които имат и социални функции не могат да се конкурират с частните болници. 

Сега като търговско дружество, в условията на пазара, ние трябва да се съревноваваме с качеството на гранитогреса, който слагаме. От това никой не печели, заключи директорът на МБАЛ Пловдив

Цялото интервю с доц. Йорданов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

През 2025 г. Пазарджик ще изпълнява проекти за 54 млн. лв.

През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева.  Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 09:09

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18