Все по-малка е вероятността ГЕРБ и Реформаторския блок да издигнат обща президентска кандидатура за предстоящите избори през есента. Това се посочва в месечния анализ на Института за дясна политика.
Тенденцията е постепенно да бъде свито представителстовото на Реформаторите, като отделни техни министри в управлението могат да бъдат заменени с министри на ГЕРБ или другите коалиционни партньори.
ГЕРБ продължава да стои монолитно в политическия живот на страната ни, като въпреки сътресенията в останалите партии е далеч от процесите на разцепление и радикални трансформации, коментира Нено Димов от Института.
В тази ситуация на безалтернативност най-големият риск пред ГЕРБ идва от евентуална поява на нов алтернативен играч, който да постави премиера Бойко Борисов в неизгодна роля на крепител на статуквото, допълни Димов:
На този фон президентските избори се очертават като символ за новия курс на Борисов. Ако иска да утвърди позицията си на доминираща сила в политическия живот на страната, ГЕРБ би трябвало да издигне своя самостоятелна президентска кандидатура без да търси предварителна подкрепа от която и да е друга политическа сила.
От Института прогнозират, че напрежението в БСП ще расте с наближаването на конгреса на партията, обясни още Любомир Талев, който поясни, че и ДПС преживяват тежка криза.:
След председателството на Лютви Местан, партията се намира в политическа изолация - формацията изживява и сериозни организационни проблеми. Конфликтът на ръководството на ДПС с официалните власти в Република Турция би могъл да нанесе сериозни електорални щети. В същото време този конфликт би могъл да направи от ДПС сравнително приемлив коалиционен партньор при следващи парламентарни избори. От профила на новия лидер до голяма степен ще зависят и възможностите на тази политическа формация да преодолее кризата, в която се намира.