Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ловеч се проведе шествие в памет на жертвите от лагера "Слънчев бряг"

| обновено на 26.03.16 в 15:30
Снимка: архив

Десетки репресирани от комунистическия режим и обикновени граждани се включиха в традиционното шествие - поклонение, организирано от Съюза на демократичните сили в памет на жертвите от лагера "Слънчев бряг" край Ловеч, същестувал от 1959 до 1962 година.

Шествието тръгна от центъра на Ловеч, за да достигне мястото, където между 1959 и 1962 година е бил лагерът на смъртта. Сред участниците е и председателят на СДС Божидар Лукарски, както и други представители на политически партии. За първи път в това шествие-поклонение участва Община Ловеч и лично кметът на града Корнелия Маринова. Досега нито веднъж общината не е участвала в почитането на паметта на жертвите на комунистическия режим. 

Ловчанският митрополит Гавриил отслужи панихида в памет на жертвите от лагера "Слънчев бряг". През него за тези три години на съществуването му са преминали над хиляда човека, а според официалните данни, с които се разполага, избитите и починали от непосилния труд и изтезанията са около 150 човека, но според очевидци, избитите са много повече. Преди шествието - поклонение се проведе "кръгла маса" на тема: "Лагерът край Ловеч - памет и свидетелства".

Един от малцината останали живи, оцелели от лагера на смъртта Кольо Колев от луковитското село Торос днес не иска да си спомня за зверствата, издевателствата и побоите, на които е бил свидетел:

Бях неудобен. Вуйчо ми беше лагерист от "Белене". Баща ми беше частник, не искаше да се пише в ТКЗС-то. Дядо ми е бил 25 години кмет в селото. Нямам думи. Като влезеш в района на този лагер, не знаеш в коя секунда ще ти прекъсне жизненият път. Няма съд, няма присъда. За това питам къде е истината? Кой ще ми даде документ за това колко влязова тук, колко излязоха? Тези, които са убити, кой дойде да ги прибере?

Граждани на Ловеч разказаха какво си спомнят за това зловещо място, в което първо са били настанени криминални затворници от "Белене", а след това земеделци и интелектуалци – противници на тогавашната политическа власт, много невинни хора:

Вкарвали са тук интелигенцията, която е трябвало да бъде очистена, а криминалните престъпници – убийци, също са вкарвани. Те са изпълнявали функциите да малтретират и убиват хората.

Имаше и жени, и мъже. През деня съм ги виждал как ходят в колона и ги охраняват милиционери с кучета. Там отиваха хора, които не бяха съгласни с режима.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!