Една част от промениет в Изборния кодекс са шокиращи, това заяви за Радио Пловдив Мария Спирова. Тя е от българите в чужбина, протестиращи срещу промените в Изборния кодекс.
Въпреки ангажимента на премиера да има избирателн район "чужбина" това не само не се случи, но беше скандално отменено. Ние сме потресени и сме като с изтръгнати сърца от решението да се затворят всички секции извън консулства и посолства в чужбина, защото да може досега да се упражнява вот в чужбина беше изцяло наша активност, всички ние сме подпомогали този процес през годините, каза още Спирова.
Тя дада пример за последните избори, когато 14 000 Българи са гласували в Англия и пресметна, че при удължен работен ден в посолството биха могли да се обработят едва 3 000 гласа. И така се налага въпроса дали БГ политиците искат да има демократичен избор в чужбина, дали въобще искат да има демокрация.
Изглежда в момента всички се страхуват от българските гласове в чужбина, като че ли този Парламент иска да отмени демократични практики и да се предпази от румънски вариант. Ние може да сме излезли от България, но не сме затворили вратата зад гърба си. Просто не искаме да късаме пъпната връв с Родината си, увери, Мария Спирова.
Всички ние българите сме подвластни на една Конституция, а според нея, независимо къде по света се намираме, се ползваме от своите права и задължения. И щом вече гласуването е задължитално, ние трябва да го упражним своя вот. За жалост опитът на управляващите е това наше задължение да бъде препятствано, и така да бъдем премахнати от избирателните списъци. Това е така, защото няма как всички да успеем да дадем гласа си само в посолството, физически това е невъзможно.
Ако тези промени в ИК останат, следващата стъпка трябва да е гражданско неподчинение. Надяваме се нашите съграждани в България да ни подкрепят. Нищо не е вечно, ако сме заедно в исканията си и в протеста си, ние можем да успеем и да променим всичко, което желаем, заключи Мария Спирова.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..