Забраната за разкриване на секции извън посолствата и консулствата в чужбина остана в Изборния кодекс, но бяха добавени някои изключения. В населените места на държавите-членки на Европейския съюз, в които няма дипломатическо или консулско представителство, ще се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, прие окончателно парламентът.
Според социолога Антоний Гълъбов, Народнот събрание избра един по- консервативен модел на избирателния процес, който свежда гласуването до мисиите ни в чужбина. „Имахме няколко гласувания през последните две години, които бяха изключително важни за България, самият аз съм призовавал сънародниците ни в чужбина да гласуват, но това не се случи, каза Гълъбов и добави, че решението на парламента е отговор на пасивността на българските граждани, живеещи извън страната.
Ограничението засяга всички български граждани, живеещи извън ЕС – Турция, САЩ, Русия и други. Въпросът е принципен, на избор на модел, на преценка дали търсим мнението на всички български граждани или го въвеждаме там, където държавните институции могат да гарантират неговото провеждане, смята анализаторът и прогнозира оспорването на текстовете в Конституционния съд. Антоний Гълъбов цитира данни, според които, 18 от страните – членки на ЕС допускат гласуването в чужбина да става в техните дипломатически мисии. Разликата обаче е, че се допуска гласуване по пощата на гражданите. За съжаление този модел на дистанционно гласуване не е разрешен у нас, коментира социологът
Той смята, че разпад на управленското мнозинство няма, защото зад гласуванията на текстовете стоят гласовете на ГЕРБ, реформаторите, частично на ПФ и на АБВ. Мнозинството не е разколебано от промените в ИК.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..