Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пасивността на българите в чужбина доведе до промените в ИК

| обновено на 28.04.16 в 15:52

Забраната за разкриване на секции извън посолствата и консулствата в чужбина остана в Изборния кодекс, но бяха добавени някои изключения. В населените места на държавите-членки на Европейския съюз, в които няма дипломатическо или консулско представителство, ще се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, прие окончателно парламентът. 


С решение на Централната избирателна комисия по предложение на Министерството на външните работи ще се образува една избирателна секция в населено място с население над 1 млн. жители на държава, която не е членка на ЕС, в което няма дипломатическо или консулско представителство. Избирателната секция ще се образува при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, решиха депутатите.

Според социолога Антоний Гълъбов, Народнот събрание избра един по- консервативен модел на избирателния процес, който свежда гласуването до мисиите ни в чужбина. „Имахме няколко гласувания през последните две години, които бяха изключително важни за България, самият аз съм призовавал сънародниците ни  в чужбина да гласуват, но това не се случи, каза Гълъбов и добави, че решението на парламента е отговор на пасивността на българските граждани, живеещи извън страната.

Ограничението засяга всички български граждани, живеещи извън ЕС – Турция, САЩ, Русия и други. Въпросът е принципен, на избор на модел, на преценка дали търсим мнението на всички български граждани или го въвеждаме там, където държавните институции могат да гарантират  неговото провеждане, смята анализаторът и  прогнозира оспорването на текстовете в Конституционния съд. Антоний Гълъбов цитира данни, според които,  18 от страните – членки на ЕС допускат гласуването в чужбина да става в техните дипломатически мисии. Разликата обаче е, че се допуска  гласуване по пощата на гражданите. За съжаление  този модел на дистанционно гласуване не е разрешен у нас, коментира социологът

Той смята, че разпад  на управленското мнозинство няма, защото зад гласуванията на текстовете стоят гласовете на  ГЕРБ, реформаторите, частично на ПФ и на АБВ. Мнозинството не е разколебано от промените в ИК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57