Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св.Георги да е винаги пред нас и да прави светли делата ни

Проф. Каприев ръководи катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", както и комисията "Византийска философия" на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M.) със седалище в Лувен, Белгия. Автор е на множество книги в областта на средновековната християнска философия, сред които "История и метафизика" (1991), "Homo spiritualis" (1991), "Byzantica minora" (2000), "Византийската философия" (2001).  Познавач и преводач от латински, старогръцки, немски и руски езици.  Преподава Философия на западноевропейското Средновековие и Ренесанса, Византийска философия, Средновековна метафизика и др. Автор е на 16 книги, многобройни статии и монографии. 

Огромна част от т.н. вярващи са ритуалници. Вярата не е, защото е дълбоко в сърцата им-средновековният човек не прави изключение- и там са смятали, че с изпълняването на ритуалите, стоят в краката на Бога, което не е вярно. 

Християните с дълбока вяра винаги са били малцинство в тоя свят. И Христос го е казал, че така ще бъде.

Бог влиза тихо в човека, без гръм и трясък.

Истинското чудо е кротко и спокиойно и може и остане незабелязано, ако нямате очи за него, казва професорът. 

Проф. Каприев отбелязва една деликатна граница при празнуването на 6 май като ден на светец и на армия. Християнството не се обвързва с военното действие , а от друга страна се свързва с нацията и националното. А свръхнационалното е нещо, което ме притеснява, казва проф. Георги Каприев.

Проф.Каприев празнува своя имен ден и коментира  духовното и национално  измерение на празнуването на 6 май като ден на Св.Георги, на Българската армия и на земеделцитие и животновъдите.

Св. Георги  трябва да е винаги пред нас и да прави светли делата ни, пожелава професор Каприев. В празнуването след това са земеделците и животновдите, защото днес армията, с изключение на военните паради, е аксесоар, който полека се превръща в история, докато без земеделци и скотовъди няма история.


Цлото интервю с проф. Каприев е в звуковия файл. 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49