Със сигурност изборът на Корнелия Нинова за председател на БСП е резултат на идеята и убеждението, че нещата в партията трябва да се променят. Затова се стигна и до обединението на непримирими противници вътре в БСП, коментира пред Радио Пловдив социологът Татяна Буруджиева. Тя обаче добави, че изборът на нов председател не решава изведнъж кризата в партията.
Тази кампания за лидерския пост се води от 1,5 години, това доведе до много сериозно разделение в БСП и Нинова е изправена пред много тежка задача, прогнозира Татяна Буруджиева.
Думите за горещия стол на Стефан Данаилов би трябвало да се разбират и така – неизпълними неща трябва да се направят, несъвместими обещания да се изпълнят и несъвместими хора трябва да се обединят, коментира тя. Плюсовете на новия лидер са, че тя е по- публична, по– комуникативна, излъчва хъс и воля. БСП вече загуби 1,5 години в липсата на ясни политики и време. Сегашното ръководство няма време, защото предстоят президентски избори, смята Буруджиева.
Според нея, бързото влизане на БСП във властта, както посочи Нинова, няма да може да обедини партията и няма да може да й даде политическо лице. Когато една лява партия е в криза, тя заема позицията на сериозна опозиция, посочи социологът и добави, че все пак Нинова и новото ръководство ще трябва да отговорят на очакванията за участие във властта. Това е вторият голям проблем, защото разпадът на организацията няма да може да бъде спрян без тя да заеме опозиционно поведение, коментира Буруджиева.
Според нея, обаче, целта на БСП на следващите избори ще бъде свързана с участие във властта. По думите й партията ще търси добро представяне с цел формиране на правителство като в Германия.
Колкото по- бързо стане ясна каква е договорката между коалиционните партньори, толкова по- бързо ще стане ясно каква е стабилността на коалицията, така тя коментира предупрежденията на малките коалиционни партньори, че ще напуснат управлението, ако техните предложения не бъдат приети. По думите й, у нас при всяко коалиционно управление нещата са винаги нестабилни, защото няма ясна политическа формула и ангажименти към него.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..