Самият факт, че един народ празнува езика, буквите си, книгите си – това е невероятно нещо, няма го по света.
„С думи се мразим, с думи се убиваме. Много се бием по тези земи с думи. А думите могат да служат и за различни неща. Можем да се обичаме с думи“, заяви Георги Господинов.
В стихосбирката „Там, където не сме“ са включени стихове, които Георги Господинов е писал в последните десет години.
„Българите сме между различни светове. Тези, които сме тук и губим смисъл, мечтаем да бъдем там – в някакво утопично място, където нещата се случват и то навреме. Предполагам, че тези, които са там – тайно сънуват и изпитват носталгия към това тук“, коментира Георги Господинов. Той уточнява, че книгата „Там, където не сме“ е за онова „там“ на детството, което още не е отминало, и онова „там“ смъртта, което още не е дошло. Стиховете са писани в различни градове не само в страната, но и в чужбина.
Писателят подкрепи в социалните мрежи каузата „Искам да гласувам“. Според него българите в чужбина са превърнати в чужденци в България. „Самата идея да разделиш българи от българи – е меко казано непростима“, заяви Господинов по повод отхвърленото президентско вето на текстовете от Изборния кодекс, които поставят ограничения за гласуване в чужбина. Писателят е категоричен, че се е върнала кухата риторика, която беше позната преди двадесет години сред политиците.
„България се превръща в място за напускане, защото хората тук губят хоризонта. Не виждат надежда, че нещата могат да се променят. Напускане заради липса на смисъл“, допълни още един от най-успешните писатели днес в България.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..