Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва и политическа воля, за да преодолеем бедността

Според статистиката на Евростат у нас има близо 700 000 хора с ниски заплати, ние ги наричаме популярно "работещи бедни", но по-коректна е констатацията , че ниско платените работници в България са около 30%, а "работещите бедни", чийто заплати са по-ниски от 2/3 от средната заплата, са 10%, съобщи в интервю за Радио Пловдив Любен Томев, директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.

Проблемът с бедността в България е голям, тъй като хората с риск от бедност са близо 49%. И по този показател страната ни е на последно място в Европа, като това, е трайна тенденция.Различни са подходите, за да бъде преборен този проблем, но за преодоляването на синдрома е нужна политическа воля. Такава, обаче, не виждам. 

Икономическият растеж е безспорна предпоставка за преодоляване на разлома в доходността, но това не се случва. Ние сме единствената страна в Европа, която въведе плосък данък, и няма необлагаема ниска ставка. Това е показателно за нежеланието да се преодолее този дисбаланс в доходите, коментира Томев.

Ученето през целия живот е един основен фактор за повишаване на доходите, но когато обществените системи не работят добре, те генерират бедност. Трябва да се преодолеят практики и показатели, за да може да има по-добра адаптация на работната сила към пазара на труда. Трябва да се обърне внимание и на професионалното образование - да се развива например дуалното образование, препоръча още Любен Томев.

Според него обаче в дългосрочен план трябва да бъдат предприети и промени в данъчното облагане, както и в социалното подпомагане, за да бъде преодолян трайно проблемът с големия процент бедност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16