Международна конференция, организирана от фондация „Световен образователен форум България” и община Пловдив - „Образователната система през 21 век – иновативни подходи за качествено образование” събра над 130 експерти от страната и гости от чужбина, които ще дискутират днес и утре необходимостта от промени и иновации в областта на образованието. Дискусията е в унисон и с готвените промени в българската образователна система, които влизат в сила от следващата година с новите стандарти и новия Закон за предучилищното и училищното образование.
Припомняме, че първите иновативни училища трябва да отварят врати от по-следващата учебна година 2017/1018 година. С промените за първи път се дава възможност на училищата да кандидатстват с проекти, за да се сдобият със статута “иновативни“. Този статут ще се присъжда, ако поне в една от паралелките се провежда „различно образование“ с нови методи на преподаване и различна организация на учебния процес.
В това отношение Пловдив може би има най-голям опит, защото новият модел действа вече в 8 учебни заведения. Проектът „Иновативни училища” е инициатива на Община Пловдив и фондация „Световен образователен форум България”.Програмата представлява серия от методи за организиране по нов начин на обучението и учебната среда. ОУ" Алеко Константинов" е сред тези учебни заведения и вече успешно прилага новата практика, обясни директорът му Красимир Ангелов.
Извън иновациите в образованието, пред българските учители стои обаче, проблема с ограмотяването на децата. Според Васка Атанасова, старши експерт начално образование в РИО Пловдив, голям процент от учениците в начален курс не могат да четат добре.
Ограмотяването, извънкласната работа с учениците, които се справят по-трудно с четенето и индивидуална работа с тях са само част от практиката на началните училите в ОУ" Васил Левски " в село Караджово, община Садово, обясни директорът Красимира Благоева. По думите й месец юни е времето, в което изоставащите ученици наваксват пропуснато с индивидуална работа с преподавателите.
Наред с конкретната тема на форума експертите коментираха и проблема с достъпа до образование като глобален проблем и в контекста на бежанската криза.
По данни на организацията в света близо 80 милиона деца не посещават училище. Според директора на Световния образователен форум д-р Лидия Ван Рийтшот в момента има сирийски деца, които от 4 години са прекъснали образованието си и страните от ЕС трябва да се погрижат за тях.
Тя е категорична, че достъпът до образование трябва да бъде приоритет на всяко правителство .
Репортаж по темата може да чуете в прикачения звуков файл.Сопот е една от четирите общини в България, които нямат гласуван бюджет за тази година. Заради това към момента новото местно ръководство използва проектобюджета за 2023-та, входиран от предишното управление, като се стреми да компенсира дефицита от 3.1 млн. лв., съобщи кметът Станислав Стоенчев на пресконференция. Той е заварил при встъпването..
Учебните програми в началния етап трябва да се преосмислят, тъй като те водят до натрупване на дефиците в учениците, които продължават до 7-8 клас, а понякога и до 10-12 клас. Това коментира Юлиян Петров, който ръководи синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, дни след като станаха ясни лошите резултати на българските ученици от изследването..
Днес е т. нар. второ първо четене , след като през октомври не бяха събрани 180 гласа сред народните представители. Беше необходимо да се изчака двумесечният период и днес отново беше подложен на първо гласуване в зала тексът на Конституцията. Това заяви пред Радио Пловдив правният експерт от Института за пазарна икономика Иван Брегов . Той уточни,..
Деца, родители и треньори от Пловдив застават зад благотворителна кауза в подкрепа на Мария. "Коледно време е вълшебно, искаме участията ни да бъдат с тематика: "Помогни"!", казва треньорката Нина Христозова. Основателят на "Нина Спорт Академи" добави: "Ние силно вярваме, че по Коледа чудесата се случват! Дано бъде положителен изходът за..
Скандалите в правителството държат здраво сглобката и благодарение на тях управлението постига основни параметри, като бюджет, който увеличава социалните плащания, справя се с овладяването на инфлацията и подготвя страната ни за една от целите – влизането в еврозоната. Тази теза защити политологът Ружа Смилова в предаването „Точно днес“ на..