Когато на образованието започне да се гледа като на надеждна инвестиция, тогава държавата ще бъде спокойна и сигурна за своето бъдеще. За образователните промени, свързани с новия закон за училищното образование, който влиза в сила на 1 август 2016 г. , образователните стандарти, новите учебни програми и мисията да си учител в българското училище ще разговаряме след Националния учителски събор в арена „Армеец“ с Росица Щерева – учител в ОУ „Яне Сандански“ – Пловдив.
След вчерашната среща съм обнадеждена, че ще успеем да разбием „стената“. Аз присъствах на този събор, тръгвайки от думата „мисия“. Зададохме си въпроси: Какво означава мисията да си учител – знаем ли кои сме, знаем ли какво искаме да правим в обществото, знаем ли нашите цели, стратегии, какви резултати искаме да постигнем? Тръгнах си с убеждението, че отговорите на тези въпроси са ясни – Ясно е, че трябва да стъпим на новия закон за образованието, за да можем да постигнем тези стратегии и цели, заяви Росица Щерева.
Тя подчерта, че новостите се състоят в това, че вече съществуват държавни образователни стандарти, които са основни стратегически цели в работата на учителите. Те дават възможност за свобода за редица инициативи в училищата – училището може да избира програмата си, по която да работи, както и предпочитаните от учителите учебници за преподаване. Освен това се дава възможност за развитие на иновативни училища, което е съвсем ново за нашата образователна система. Останах с впечатление от разговорите с колегите на събора, че тези хора – 12 000 колеги са готови заедно с екипите им в училище да вървят заедно по начертания път, заяви Щерева.
По думите й присъстващите на форума учители са показали, че осъзнават, че им е необходима силна мотивация за работа, каквато в момента липсва на българския учител. Българският учител е готов да повишава непрекъснато квалификацията си и ако работи по образователни европейски програми с осигурени средства, със сигурност ще работи за нивото на своята квалификация, подчерта Щерева. Тя обаче уточни, че подробностите по прилагането на реформата в системата на образованието не са били обект на събора. Свободата, която учителите получават, за да направят избора на помагала и начин на работа, като се съобразяват със спецификата на училището, децата, техните интереси и нужди, е много добра, заяви още Росица щерева.
За събора имаше и оценки, вариращи от ирония над формата, до пълно отричане на смисъла му.
Със събирането на 12 000 учите „МОН успя да произведе най- скъпото нищо“ е една от тях
Според Явор Ганчев от Националната мрежа на родителите акцията на просветното министерство е показала поведение към учителите като към крепостни селяни - безцелно пресичане на държавата за няколко часа, в което да слушат речи, без възможност за дебат дори.
По неговите думи въпреки новия закон, реформа в образованието няма.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..