Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една вечер в Детското спешно на болница "Свети Георги"

| обновено на 21.06.16 в 17:21

Напрежение, болни деца, изнервени родители и медицински персонал, който е изправен пред дилемата – да лекува малки пациенти или да се брани от гнева на чакащите.

Такава е картината, но не обрисувана в  екшън сценарий, а от родители, чиито деца попадат по спешност в Детското спешно отделение на Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив. 

На нея се натъква и адвокат Вангел Колев, когато неговият син е откаран с линейка по спешност в отделението. Датата е 20 май, но споменът повече от ясен:„Закара ни линейка на Спешна помощ в Детското спешно отделение на булевард „Васил Априлов“. Влязохме бързо. Кабинетът е една стая с четири легла. И тогава се почна чакане от 2 часа и половина. Преди да влезем вътре забелязах, че на вратата има дупка. Попитах лекарката и сестрата от какво е тя. Те ми обясниха, че това се е случило преди час от баща, който е ударил вратата с юмрук“ .

Снимка

Изненадите обаче не спират до тук. Оказва се, че в Спешното детско отделение, което обслужва цяла Южна България, на дежурство е само един лекар, една медицинска сестра и една санитарка, заяви Вангел Колев. „Работеха под огромен стрес. Вратата непрекъснато се отваряше от родители, чиито деца чакаха да бъдат приети. Всички бяха притеснени. Наложи се да изляза вън и да ги спирам. Не е нормално един лекар, една санитарка и една медицинска сестра да отговарят за цял Пловдив и околните села“, разказа бащата.

Вангел Колев е категоричен, че лекарите от Детското спешно приемно отделение вършат добре своята работа. Независимо от  максималния стрес. „Най-нормалното нещо, когато става въпрос за здравето на детете, е то да бъде максимално бързо прегледано. Аз не се съмнявам, че то ще бъде компетентно прегледано. Но да те закара линейка и да стоиш два часа, докато дойде реда на детето си, малко обезсмисля бързината на лекарите от Спешната помощ. 

Лекарката в отделението в никакъв случай не е стояла. Тя преглеждаше четири деца едновременно. Имаше едно дете, което беше със стомашен проблем. Лекарката поиска малко хляб и сестрата си даде сандвича, който носеше от дома си. Не успя да вечеря. И през цялото време тези хора се чувстваха застрашени“, обясни Колев.

Напрежението бързо расте вечерта на 20 май, което налага и намесата на охранители. „Някоя от трите дами натисна паник бутона и тогава пристигнаха охранители, които много бързо нормализираха обстановката. Недоумявам...как в 21 век може да се случват такива неща на деца?“, пита Вангел Колев. 

От Детското спешно отделение твърдят, че спешните пациенти са приоритет

Шефът на Детско спешно отделение доктор Светлана Атанасова поясни, че делничните дни вечер дежури един екип, а в празничните, както и в събота и неделя  - два. „Това отговаря напълно на условията на медицинския стандарт. В нашето отделение идват пациенти от цяла Южна България, но спешен прием в региона е регламентиран не само в нашата болница. 

Такъв може да се осъществява в Окръжна болница, „Пълмед“ и във всички структури за неотложна медицинска помощ, които имат сключен договор с общопрактикуващите лекари. Но повечето родители не знаят това. През почивните дни, когато при нас потокът от пациенти е два пъти повече, ние имаме по два екипа. А в работните дни – по един екип. Имаме и лекари на повикване, ако се наложи. При нас попадат и много пациенти, които са с неотложни медицински проблеми. Те могат да бъдат преглеждани във всички болници, които имат спешно отделение“, обясни доктор Атанасова.  

Снимка

По тази причина, че средно едва 10% от всички преминали малки пациенти в Детското спешно приемно отделение на Университетска болница „Свети Георги“, са действително спешни случаи."Останалите обаче ние не можем да върнем. Трябва да ги прегледаме и тях", обясни доктор Атанасова.

Тя подчерта, че спешните случаи са с приоритет. „Не е имало дете, което да е чакало 2 часа. Но това само е накарало една част от децата, които не са били толкова спешни, да чакат малко повече. Предимство в спешните отделения имат спешните пациенти. И трябва да отбележим, че спешните пациенти при нас се преглеждат толкова бързо, колкото е необходимо“. Доктор Атанасова отрече да има ситуации, в които четири деца се преглеждат едновременно.

От ръководството на Детско спешно отделение признаха, че на нощните дежурства няма физическа охрана, а само паник бутон, който се използва при необходимост. Въпросът за 24 часова охрана е поставен на дневен ред и чака решение.

ОТ УМБАЛ "Свети Георги" увериха, че се готви разширение на Детското спешно отделение

Потърсихме и ръководството на Университетска болница „Свети Георги“ за да разберем как и кога могат да се подобрят условията в Детското спешно отделение на лечебното заведение. Оттам ни изпратиха официално становище, в което се признава, че проблемите с пространството и с разположението на Детското спешно отделение са сериозни, тъй като сградата, в която се помещава, е много стара - строена преди 50 години. По тази причина – вътрешната архитектура и разпределението на помещенията не са разчетени за пациентопотока и капацитета на клиниката в днешно време.

Снимка

За да се решат проблемите се изисква цялостно преустройство и осигуряване на повече пространство за приемна и кабинети. Това обаче може да се случи само, ако се пристрои югозападният дял на сградата с нови помещения, вход и пътна връзка откъм улица „Любен Каравелов“, което ще струва около 6 милиона лева - сума, която ръководството се опитва да осигури от няколко години. През две хиляди и единайста година са направени и първите стъпки от страна на болницата, а именно изработка на технически проект за строителство. 

Оказва се обаче, че в базата на булевард „Васил Априлов“, Университетска болница „Свети Георги“ не притежава собствена земя, а само сгради. По тази причина преустройството не може да се осъществи без съдействието на собственика на поземления имот, който в случая е Медицински университет-Пловдив.  Добрата новина е, че ръководството на висшето учебно заведение вече е съгласно да подкрепи идеята за отдаване под наем на част от терена, който е необходим за изпълнение на проекта за разширение и обновяване на Спешното детско отделение. 

От Университетска болница смятат, че  до края на тази година или най-късно – в началото на следващата ще бъде осигурен необходимия финансов ресурс и обновяването на клиниката ще стане факт. Остава да се надяваме – всички ние, заедно с родители, деца и лекари, че сагата ще приключи скоро. Или поне в рамките сроковете, за които ни уверяват от УМБАЛ „Свети Георги“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49