Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нито Борисов, нито Горанов мислят това, което говорят

Снимка: БГНЕС

Убедена съм, че нито премиерът, нито министърът на финансите мислят това, което говорят! Това заяви лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева по повод коментарите на премиера Бойко Борисов за обявеното 10%-тно увеличение на учителските заплати от догодина, наричайки ги „добро пожелание“.

Аз съм дълбоко убедена, че министър Кунева като вицепремиер ще направи всичко възможно за да се получи увеличението, когото започне бюджетната процедура за 2017. Като вицепремиер  се надявам, че тя знае какво казва. Министър Кунева защитава бюджета на образованието така, както  военният министър защити бюджета на МО, допълни Янка Такева

Относно реакцията на финансовия министър и на премиера, Такева заяви, че реакцията е на политици и не бива да ни учудва.

Това са премиер и вицепремиер и  накрая те ще стигнат до консенсус.  Накрая при разпределението на парите  би трябвало да се вземе предвид най-голямата сфера, от която зависи бъдещето на държавата. Няма никой интерес да си развалят отношенията с учителите. Въпросът е, че не се реагира така  към едно съсловие, което е най-важното съсловие в обществото.  Ние имаме две конфедерации, които ще ни помогнат, категорична е Такева.

Според синдикалния лидер изказването на Меглена Кунева в никакъв  случай  не е популизъм.

Тя уточни, че ще се води битка на най-високо равнище

Исканията са насочени към увеличаване на парите като цяло. Това е част от колективния трудов договор. До 2018 година от синдикатите ще настояваме бюджета за образование да е не по-малко от 4,5 % от БВП. Ние сме си направили разчетите и това е реалистично искане, допълни синдикалният лидер.

По думите й на събора са дискутирани много важни въпроси - държавните образователни стандарти,  учебните планове, съдържанието,  учебниците и регулацията им, делегираните бюджети и промяната на филосовията на  финансирането на училищата и детските градини. 

На практика това означава, че бюджета на училището не може да се определя само на  база  броя на децата. Трябва да има и допълнителни критерии-  като отдалеченост на училището, брой на паралелките, вида на училището и т.н.. Трябва да има и допълнително финансиране, свързано с качеството на образованието. Това е много важно и се надявам тук да ме чуят и премиерът и финансовият министър, че трябва да  променят филосовията  на делегираните бюджети, обясни Янка Такева

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49