Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единственият център за деца с хронични заболявания е в Пловдив

Единственият в България център за деца с хронични заболявания функционира в Клиниката по педиатрия на Университетската болница „Свети Георги” в Пловдив. Той е създаден преди половин година по проект на стойност над 554 000 лв., финансиран изцяло по Норвежкия финансов механизъм. Целевата група обхваща над 260 деца с аутизъм, церебрална парализа, онкохематологични и сърдечно-съдови заболявания и хранителни разтройства, както и членове на техните семейства. 

С част от средствата обучихме хората как най-добре да се грижат за децата с тежки хронични заболявания. По-голямата част от парите отидоха за ремонт на помещения в клиниката и за купуване на медицинска апаратура за диагностика, съобщи Момчил Мавров, заместник-директор по административните и икономически въпроси на УМБАЛ „Св. Георги“.

Центърът е в голяма помощ на Клиниката по педиатрия, където се лекуват малките пациенти, които за съжаление стават все повече, коментира доц. Нарцис Калева-Ходжева, която е детски ендокринолог. 

Над 500 деца и младежи на възраст от 10 до 19 години от малцинствени групи или живеещи в отдалечени райони са изследвани в Центъра за семейно планиране и превенция на репродуктивното здраве. Центърът бе създаден през ноември с 357 000 лв., предоставени от Норвежката програма. Обхванати са юноши от общините Пловдив, Марица, Раковски и Перущица. Целта ни е да предотвратим феномена „деца раждат деца“ чрез информация и достъп до медицински услуги, поясни зам.-директорът на болницата Момчил Мавров. 

Завеждащият Родилно отделение доц. д-р Елена Димитракова коментира, че случаи на малолетни, дори 12-годишни родилки зачестяват. Това, което ги е изненадало, е липсата на каквато и да е здравна просвета сред ромските момичета и жени. 

Трудно беше да съберем децата, особено след училище, защото голяма част от тях нямат информация и изпитват срам и страх от тези теми, тъй като вкъщи не се говори за това, допълни психологът Златина Милчева. 

И двата центъра доказаха във времето, че имат своето място в работата на болницата и затова ще продължат да функционират, заключи зам.-директорът на УМБАЛ Момчил Мавров. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28