Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средновековният Пловдив е бил не по-малък от античния Филипопол

Оловен печат от XI-ти век с изображение на Свети Никола от лицевата страна и надпис „Вардас“ на опаковата страна – това е една от най – интересните последни находки от проучването на Голямата базилика на Филипопол. Археолог Жени Танкова смята, че вероятно това е печатът на стратега на тема Филипопол по това време, чието име е Вардас.

Печати не излизат много често, отбеляза Танкова и обясни, че находката дава добра датировка, че тази част от града, където се намира Голямата базилика на Филипопол, е била масово обитавана в периода от X-ти до началото на XV-ти век. Танкова смята, че са използвани руините на масивната епископска базилика, която най – вероятно е срината при голямо земетресение през VI-ти век, и са надграждани помещения от население, което ги е обитавало. 

Доказателство за това е откритият и през 80-те години некропол с 98 погребения, разположени върху централната част на базиликата – средният кораб,  наосът. Предстои проучванията да установят дали некрополът „се развива“ и на север, също в какво състояние са мозайките, както и северният кораб на епископската базилика.

Снимка

Вече почти напълно е разкрит атриумът на Голямата базилика, това е откритото пространство пред нея, съобщи пловдивската археоложка. Намерените колони и капители говорят за много богато оформление на този архитектурен ансамбъл. Жени Танкова посочи, че вече са открити два вида капители – йонийски и кемпфери. Това са раннохристиянски капители, украсени с кръст. Разкрити са и находки с комбинация от двата вида капители – отдолу е мраморен йонийски капител, а отгоре от сиенит има изработен кемпферов капител.

Елипсовидна колона, а не кръгла, и изящен фриз с букрании – бичи глави с гирлянди между тях, са сред другите ценни находки на археолозите, проучващи Голямата базилика на Филипопол. Жени Танкова съобщи, че намерените артефакти позволяват вече да бъде вдигнат цял ордер – база, колона, капител, и така ще се добие представа за цялостното оформление на пространството. Дали това е портик или атриум, ще се уточнява допълнително. 

Снимка


Снимка


Снимка

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба за Любен Каравелов гостува в Карлово

Изложбата „Любен Каравелов 1834-1879 – Модерният политик“ на Дирекцията на музеите в гр. Копривщица гостува на Историческия музей в Карлово, в навечерието на 187-та годишнина от рождението на Васил Левски. Експозицията представя жизнения и революционния път на Любен Каравелов –личност, чийто житейски, творчески и идеен път трудно може да..

публикувано на 17.07.24 в 08:54

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45