"Столицата на доматите" – така наричат пловдивското село Куртово конаре. Местните хора с гордост казват, че преди много години тук е произведен първият български домат.
От години жителите на Куртово конаре отглеждат местните сортове розов домат и патентованата куртовска капия и правят най-вкусната лютеница от тях. Хора от цялата страна се качват на колите, изминават десетки километри, за да си купят от прочутата по цял свят лютеница от Куртово конаре.
Читалището в селото е първото, организирало празник на храните. Всяка година през септември тук се провежда Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти. Тази година празникът се провежда за осми път - започва днес и ще продължи в събота и неделя.
Освен традиционните демонстрации на приготвяне на лютеница и доматена супа веселият фестивал включва фотографски и художествен пленери и изложби, документални прожекции, много и разнообразна музика.
Най – очакван от всички е конкурсът за най – добра лютеница. Той ще е утре, когато 10 майсторки ще покажат на площада как се прави лютеница и от тях ще бъде избрана "Царица на лютеницата". Ще бъдат наградени и кулинарни произведения от гостуващите на фестивала групи.
"Доматите не растат в щайги" е темата на една от дискусиите в рамките на празника на храните.
Искаме да обърнем внимание на потребителите, че трудът на хората, които докарват доматите в щайгите, трябва да се уважава и че тези хора съществуват, коментира пред Радио Пловдив доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
България отстъпи много от своите позиции като производител и износител на плодове и зеленчуци, призна ученият. Според доц. Димитрова, един от пътищата за преоценка на българското производство са кампаниите и срещите с производителите.
Но, можем да се възползваме и от един европейски механизъм - т. нар. европейски схеми за качество за регистриране на продукти със защитено наименование за произход и защитено географско указание. Те дават защита и популяризират именно такива продукти, които са свързани с конкретно място и са географски реферирани, посочи доц. Десислава Димитрова.
От миналата година по инициатива на българския евродепутат Момчил Неков у нас се провежда кампанията "Да защитим българския вкус", чиято основна цел е намирането на български продукти, които да получат европейския знак за качество.
Това гарантира на производителите популярност и е оценка на техния труд, но също им помага да се борят с нелоялната конкуренция, коментира Димитрова. Тя съобщи, че куртовският розов домат е един от претендентите за такъв знак.
Доц. Десислава Димитрова е и координатор за България на световната организация „Бавна храна“ (Slow Food). Една от нейните основни мисии е запазването на местните гастрономически традиции, насърчаване отглеждането на местни сортове семена, земеделски култури и породи домашни животни.
През 1986 година писателят Карло Петрини и няколко негови приятели приготвят спагети и ги раздават на минувачите на Пиаца ди Спаня в Рим. Така те протестират срещу отворянето на първия МакДоналдс в Италия. Така се заражда движението Slow Food (Бавна храна) - организация, която днес обединява над 100 000 членове от повече от 150 държави, посветени на местната храна и свързаните с нея традиции.
Подпомагането на местните производства в България е наболяла нужда, категорична е доц. Десислава Димитрова.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..