Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодателите против дългите почивки

Снимка: БГНЕС

Ще останат ли в миналото дългите празнични дни?

Това искат от работодателските организации. То е отправено до две комисии в парламента – правната и икономическата. Основният мотив е, че загубите в следствие от дългите празници са между 300 и 400 милиона лева през 2016 г. По темата разговаряме с  Камен Колев, заместник-председател на Българска стопанска камара.
Настояваме за промяна в един текст в Кодекса на труда, който дава възможност на Министерския съвет да слива тези дни, почивните дни. Според нас това води до нарушаване на нормалния производствен цикъл във всяко едно предприятие. Сливанията всъщност водя и до понижаване на производителността на труда, въпреки че има мнения, че след една по-дълга почивка работниците, служителите са по-производителни, но наблюденията на нашите членове, по-голямата част от тях считат, че всъщност производителността пада и всички свидетели, че съботните дни, когато се отработват тези работни, но преминали вече като почивни дни се работи до обяд, не се работи с пълно натоварване и естествено и производителността е по-ниска, обясни Колев.

Той припомни, че през месец май почивните дни са били повече от работните.

Това  нарушава връзките, контактите, комуникацията с чуждестранни партньори, държавата просто замира. Тя спира, не работят банки, митници, никакви публични услуги не можете да извършите в тези дни,  които са работни за останалата част от партньорите. Така че се нарушава тази връзка – износа, логистиката на износа, банковите обслужвания и транзакции, това носи вреди и тези вреди ние ги изчисляваме, вие казахте, на стотици милиони лева, допълни още Камен Колев.

Цялото интервю с Камен Колев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35

Пловдив вече трайно е втората икономика в страната

Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..

публикувано на 14.11.24 в 15:16

Областите Пловдив и Смолян са готови за среща със зимата

Пловдив и областта са готови за първия сняг и за зимата. Оценката на областния  управител Христина Янчева е базирана на получените доклади от общините и ангажираните институции и фирми за зимното поддържане и почистване. За републиканската пътна мрежа  то се въвежда от утре - 15-ти ноември. Смолян също декларира готовност да се справи със..

обновено на 14.11.24 в 12:17
Христо Панчугов

Едва ли ще има правителство, няма смислен разговор

Не виждам да се води смислен, истински разговор, разговор по същество за управляващо мнозинство. Това не ме прави оптимист за възможността за съставяне на правителство. Това коментира политологът Христо Панчугов.   Той уточни, че всички обективни факти натискат да няма нови избори, както и че на партиите им е ясно, че имат интерес да се..

публикувано на 14.11.24 в 09:51