Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодателите против дългите почивки

Снимка: БГНЕС

Ще останат ли в миналото дългите празнични дни?

Това искат от работодателските организации. То е отправено до две комисии в парламента – правната и икономическата. Основният мотив е, че загубите в следствие от дългите празници са между 300 и 400 милиона лева през 2016 г. По темата разговаряме с  Камен Колев, заместник-председател на Българска стопанска камара.
Настояваме за промяна в един текст в Кодекса на труда, който дава възможност на Министерския съвет да слива тези дни, почивните дни. Според нас това води до нарушаване на нормалния производствен цикъл във всяко едно предприятие. Сливанията всъщност водя и до понижаване на производителността на труда, въпреки че има мнения, че след една по-дълга почивка работниците, служителите са по-производителни, но наблюденията на нашите членове, по-голямата част от тях считат, че всъщност производителността пада и всички свидетели, че съботните дни, когато се отработват тези работни, но преминали вече като почивни дни се работи до обяд, не се работи с пълно натоварване и естествено и производителността е по-ниска, обясни Колев.

Той припомни, че през месец май почивните дни са били повече от работните.

Това  нарушава връзките, контактите, комуникацията с чуждестранни партньори, държавата просто замира. Тя спира, не работят банки, митници, никакви публични услуги не можете да извършите в тези дни,  които са работни за останалата част от партньорите. Така че се нарушава тази връзка – износа, логистиката на износа, банковите обслужвания и транзакции, това носи вреди и тези вреди ние ги изчисляваме, вие казахте, на стотици милиони лева, допълни още Камен Колев.

Цялото интервю с Камен Колев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58