Очаквах Доналд Тръмп да бъде избран за президент. Бях убедена, че няма да бъде избрана жена на този пост, заяви в интервю за Радио Пловдив социологът Татяна Буруджиева.
Буруджиева добави, че изборът на американците от тази нощ казва „не“ на либерализма.
Тя подчерта, че в САЩ няма значение колко екзотичен е кандидатът за президент, когато той стане президент веднага влиза в рамки. Днешната реч на Тръмп като президент е показателна в този смисъл. Първата му реч като президент няма нищо общо с речите му като кандидат-.президент.
Днес той обеща, че ще строи мостове и магистрали, но не се занимаваше с крайните си ексцентрични идеи. Това не пречи да следим с внимание действията му, защото част от нещата, които обеща, ще се случат. И първото от тях ще е свързано с имиграцията. Нелегалните имигранти ще са в началото – политиката на САЩ ще се промени в тази посока.
Татяна Буруджиева смята, че относно външната политика по- скоро Тръмп ще послуша екипа и си и мнозинството в Републиканската партия. Да се надяваме, че САЩ няма да продължи политика на Хилъри Клинтън, която декларира, че ще въоръжава кюрдите. Т.е. нас в България ни удовлетворява политиката, при която Америка не се ангажира със всички регионални конфликти в близост до страната ни.
Русия обяснимо се радва на избора на Довалд Тръмп, защото Клинтън правеше много антируски изявления. Добре е да се погледне позицията на републиканците по отношение на външната политика, за да разберем какво ще направи Тръмп, подчерта Буруджиева.
Според нея е нормално Европа да е по-предпазлива в оценките и очакванията си, защото е конгломерат от много държави. Добре е европолитиката да постигне повече самостоятелност в отношенията със САЩ. Това е голямото предизвикателство пред ЕС и още - важна е битката, която Европа ще започне, за да изгражда своя система за сигурност. Именно тук ще се стигне до конфликт на интереси, защото Европа ще прави тази система извън НАТО. А така се засягат и интереси на оръжейната промишленост и това е важно, каза още Татяна Буруджиева.
Тя коментира и Националния референдум в България. Ясно е, че промяна трябва да се случи – това поискаха хората. Подкрепата за референдума е глас за тази промяна и фактът, че тя е задължителна и ако политиците не чуят хората те са обречени.
Другият въпрос, който поставя референдумът, е за начина, по който функционира системата за произвеждането на избори в България. Досега от тази система винаги са се оплаквали всички политици, сега вече се оплакват и гражданите.
Според Буруджиева обаче инициаторите на референдума сами не са си изяснили нещата, свързани с промяната на избирателната система. В желанието си да постигнат промяна на системата като цяло, те изпадат често в разминаване между думите и техните значения. Ако обаче се тръгне към промяна това ще е крачка на политиците към желанието на хората.
Татяна Буруджиева каза, че гражданите са показали, че не искат да тълкуват и да разбират увъртените обяснения на политиците. Те искат яснота и затова често обясненията на ЦИК им звучат като опит а се бламира референдума.
Според нея единствено честният и откровен диалог с гражданите е правилният път и ход, който политиците трябва да направят. Това е единственият шанс за ефективна промяна на системата. И част от този разговор е и възможността да се направи така, че провеждането на референдуми у нас и реалното взимане предвид на мнението на хората да стане реалност, а да не е законодателно стопирано, както е сега, добави в заключение Буруджиева.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..