Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейните лекари за неизвестните в здравната система

Пловдив е домакин на Националната научно-практическа конференция по Обща медицина. По традиция за 12 път ще бъде връчен и призът „Семеен лекар на година“. Преди това обаче джипита от цялата страна ще дискутират по най-важните теми от ежедневната им практика.  

Част от темите са свързани с най-често срещаните заболявания при децата и възрастните, лечението и профилактиката на социално значимите заболявания – като диабет, високо кръвно налягане и др. Ще бъде обсъден бюджета в доболничната помощ през 2017 година, въвеждането на пръстовите отпечатъци и приемането на важни наредби. 

Според  общопрактикуващите лекари 2016 година започна с много неизвестни, през пролетта стигна кулминация с протести, а на финала й  "черешката на тортата" сложи оставката на здравния министър Петър Москов. 

"През тези месеци не веднъж или два пъти лекарите спориха, говориха,но  и договориха някой по-добри правила за работа и за лекуване на болните, коментира председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир  Киров. Той определи бюджета на НЗОК за извънболничната помощ като добър, защото за първи път от няколко години се отпускат повече средства.

Припомням, че в своето становище по проектобюджета на НЗОК от НСОПЛБ поискаха средствата за ПИМП за 2017 г. да бъдат в размер на 225 млн. лв. В крайна сметка приетият от здравната комисия на първо четене законопроект заложи 200 млн. по това перо, което обаче е с 20 милиона повече от миналогодишния, допълни доц. Любомир Киров. 

Той коментира и въвеждането на пръстовия отпечатък в доболничаната помощ като уточни, че сдружението има договорка с министъра в оставка Петър Москов, първоначално регистрацията да бъде въведена пилотно от 1 януари 2016 в 20 практики, а чак от 1 април при останалите джипита.

Отчитайки спецификата на нашата работа искахме да видим какво ще се случи и дали ще възникнат проблеми. Тестват се четците  и ако има фатални проблеми, които не могат да бъдат решени се коментират вариантите. В сегашната ситуация обаче какво ще се случи - никои не знае. Аз много държа добрите практики и добрите неща да се запазят,допълни доц. Киров.

За първи път на форума ще бъдат представени резултатите от мащабен научен проект за подобряване на контрола на сърдечно съдовия риска при пациенти с тип 2 захарен диабет и високо кръвно налягане. Проучването е направено сред 6000 пациенти с тези диагнози, а общо обхванатите са 160 000 човека. Според резултатите, високото кръвно налягане сред тези пациенти се контролира при 75% от болните, същият контрол е  постигнат и при проследяването на диабет тип 2, обясни доц Киров. 

Мненията на лекарите от форума може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15