Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кадри на администрацията изтичат към частния сектор

Малко увеличение на разходите в държавния финансов план за 2017 година в полза на най-бедните общини предлага Националното сдружение на общините. По думите на изпълнителния директор на сдружението Гинка Чавдарова става дума за 1 милион и 900 000 лева.

Належащо е увеличаването на изравнителната субсидия за най-бедните общини. Нужно е и увеличаване с над 10 млн. лева на целевата субсидия за общинските пътища. 

От сдружението също настояват и за повече средства за заплати на общинските служители. Предложението е за увеличаване на това перо с 6 млн. лева, с което да се постигне средномесечно възнаграждение от 490 лв. на зает в общинска администрация при минимална работна заплата за страната от 460 лв.
Бизнесът доста гъвкаво обезпечава нуждите на подобен тип експерти чрез по-високи заплати и бонуси, жилища, покриване на разходите за гориво, осигуряване на собствен транспорт. Ето защо общините не могат да задържат качествени експерти или да привлекат висококвалифицирани кадри за позициите на главен архитект, главен инженер, данъчни експерти, пише в становището.

Предложението на Сдружението за изравнителната субсидия за най-бедните общини има за цел да уеднакви минималното равнище на местните услуги.

Според разчетите на Сдружението изравнителната субсидия трябва да се увеличи с 5,2 млн. лв. От тях 1,9 млн. лв. да бъдат насочени само към най-бедните общини, които са 74 в страната.

НСОРБ настоява целевата субсидия за капиталови разходи да бъде увеличена с 10 млн. лева. Тези средства ще бъдат насочени към частично подобряване на общинската пътна мрежа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23