Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Монголия с паметник на Кирилицата на Антарктида

Високо и към небето - българи и монголци вдигат паметник 
на кирилицата на Антарктида. За знаците, които бележи инициативата – разговор с покорителя на върхове проф. Христо Пимпирев

Проф. Пимпирев: Започваме едно необичайно и българско дело с Българо-монголското дружество за приятелство, но то има дълбоки корени. В основата на всичко е сегашният посланик на Монголия в България  Н.Пр Лхамсурен Дугержав, който е завършил в България и след това защитава и голяма докторска дисертация също в България и е много свързан с българския народ и култура. Самият той казва, че е наполовина българин и още преди 15 години с тогавашния посланик на Монголия дойдоха при мене в Антарктическия институт с желание да започнат тяхна антарктическа дейност именно с България. Тогава България вече беше уважавана антарктическа държава с полярна база на Ледения континент, със сериозна научна програма и разбира се, аз се поласках от факта. Те имат два големи съседа – Китай и Русия, които притежават стократно по-силни антарктически програми, финансирани с милиарди долари на Антарктида, а те се обърнаха към малка България.  Оттогава научното ни сътрудничество с Монголия набра доста голяма сила. Преди три години заедно стъпихме на Южния полюс и вчера, когато се навърши 105-та годишнина от първото му покоряване, аз си спомних как преди 3 години занесох на най-южната точка на планетата българското знаме.

Миналата година, за да се почете сътрудничеството между двата народа, беше построен паметник на кирилицата в столицата на Монголия – Улан Батор. Единствената страна в Азия, която използва кирилицата, е Монголия. Наша огромна гордост е, че именно България е дала на света Кирилицата. И защо не  връзката, която ознаменува двата народа – Кирилицата и паметникът й вече се издига в Улан Батор по инициатива на проф. Николай Овчаров, да не бъде ознаменувана с паметник и в района на българската полярна база, където ще работи монголската научна лаборатория „Чингиз Хан“.Това е едно родолюбиво дело.  

Основният ни багаж вече пътува към Антарктида, българският екип е от 17 души, но поради трудността с транспортирането, тъй като паметникът ще тежи около 100 кг, много трудно може да се пренесе със самолет, след това с  испанския кораб, надувни лодки и т.н. Логистиката е изключително сложна, защото Антарктида не е сред обикновените точки на света и изисква огромна подготовка, екипировка и гориво.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пенсионерите ще платят цената за влизане в еврозоната

Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година.   Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..

публикувано на 19.02.25 в 10:43
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32