Във вторник изтича срокът, в който РБ трябва да даде отговор на президента Росен Плевнелиев за решението си дали ще състави правителство или ще върне мандата. Броенето до трети път магично отключва врати. Ще се окажат ли реформаторите пазители на ключ, който допуска възможности за управленско решение в полза на държавността или обрулени от коалиционно и електорално недоверие ще направят стъпка встрани от очакваната развръзка? Как коментира събитията от последните часове и как те ще повлияят на политическите процеси в страната ? Събеседник – политологът Борислав Виларов.
Трудно ще се намери развръзка на ситуацията, след като толкова хора влязоха в Германия и имаше толкова много други атентати и в други държави, заяви политологът Борислав Виларов. По думите му политическите партии имат да обсъдят много детайли около състовянето на Правителството, но имат и степен на готовност за решение. По-важното обаче е не дали днес или утре ще бъде даден отговор, а ще успеят ли да се разберат за съставянето на Правителство. С всеки изминал час шансовете това да се случи стават все по-големи, след като преди дни съставянето на Правителство в рамките на този Парламент изглеждаше невъзможно.
Вероятно ГЕРБ, разполагайки с нови социологически проучвания, предпочита да забави едни предсрочни предстоящи избори, а от друга страна, напролет никой не може да каже дали тогава няма да има нова сериозна бежанска криза. Ако това се случи и няма Правителство точно, когато реално тази криза започва, тогава трябва да правим избори, да се конструира Парламент и т.н. Ето защо в този момент е по-добре да се разберат и да регулират политическата ситуация, за да не се отрази тя и върху икономиката, защото и без друго не сме цъфнали и вързали, подчерта Виларов.
Настоящото Правителство може да бъде и с хоризонт до края на мандата на Парламента и ако не се случи друга сериозна политическа криза, да изкарат мандата си докрай. Те обаче могат да преценят, че е необходимо и по-разно да бъдат произведени избори, но всичко зависи най-вече от ГЕРБ.
В отговор на въпрос каква ще бъде легитимността на новото Правителство, след като ДСБ и гражданският съвет на реформаторите заявиха, че ще напуснат парламентарната група на реформаторския блок, Виларов подчерта: Представителите на РБ присъстваха и доега само телом в Парламента. Не е новина и това, че същите тези хора от години правят все едно и също. Легитимността на Парламента е точно такава, каквато е и в момента – РБ от месеци насам е от 13-15 народни представители, а останалите са в опозиция. Те не подкрепяха Правителството, а само негови отделни решения и от тази гледна точка няма нищо обезпокоително, заяви още политологът Борислав Виларов.
Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година. Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..