Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските потребители вече няма да бъдат осъждани служебно

| обновено на 12.01.17 в 16:53

Колекторските фирми и фирмите за бързи кредити вече няма да могат да съдят абонати, които не са уведомени за съдебния процес. 

Промяната в Гражданско-процесуалния кодекс стана днес, заедно с друга, според която съдът ще преценява какъв да е размерът на възнаграждението на юрисконсултите по Закона за правната помощ, за да не се плаща за дълг от 20-30 лева сума от 300-400 лева, както е по досегашния ред.

Промяната, свързана с частните съдилища, е същества и значителна и всички потребители можем да се поздравим, затова че няма да може повече да бъдем привиквани пред арбитражен съд, който всъщност е частен съд, и служебно да бъдем осъждани за суми, които оспорваме и е съмнително дали наистина дължим, коментира за Радио Пловдив адвокат Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите.

Според него досега много търговци са се възползвали от Закона и са съдили хора, които смятат за свои длъжници. Не съм съгласен, че приетите промени ще ощетят бизнеса, защото там където започва арбитражът свършва и справедливият процес. 

Адвокат Деков даде за пример фактът, че повечето арбитражни дела, които досега са се гледали са били ориентирани много назад във времето. В този смисъл кой може да докаже дали си е платил телефона през 2000-та година като си пази платежните бележки за време отпреди 15 -20 години. 

Димитър Деков уточни, че нормалният съд може да уведоми хората, че срещу тях има заведено производство, да ги изслуша и да погаси делото по давност. Това не се случва с арбитражния съд и голяма част от делата, гледани там, досега не са отговаряли на никакви стандарти.

Заведените и неприключили арбитражни дела след днешното решение трябва да се прекратят. Хората не трябва да подписват споразумения с търговците, преминали през арбитраж, без да се консултират с адвокат, дори да мислят, че споразумението е в тяхна полза.  Така че да не подписват, за да не съжаляват после, препоръча адвокат  Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От години съм готов да оглавя сектора "Околна среда"

Приемам с отговорност номинацията да бъда министър на околната среда, мисля че имам необходимата подготовка и познания в сектора от дълги години.  Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от БСП от Пловдив област Манол Генов , чието име бе включено в споразумението, договорено между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и Има такъв народ за..

публикувано на 13.01.25 в 10:17

Когато 1% променя всичко

В много сфери ни учат да очакваме, че рисковете ще се “разпределят нормално” – повечето потенциални проблеми са умерени. Но тук се крие опасност. Ако погрешно приемем, че едно разпределение е нормално, когато то всъщност не е, рискуваме да подценим негативното въздействие на редките събития. Ако очаквате повечето рискове да са малки или “средни”,..

публикувано на 13.01.25 в 10:11

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40