Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От състава на служебния кабинет е ясно дали Радев помага на БСП

Снимка: БГНЕС

Социологът проф. Михаил Мирчев от социологическата агенция АССА-М прави прогноза в програма "Точно днес" до колко е възможна консолидация на партиите за приемане на мажоритарния вот. 

Разговаряме и за новите политически проекти, и за смяната на президентската двойка на 22 януари.

Проф. Мирчев: Аз дълбоко се съмнявам, че е възможна консолидация на партиите, защото това предложение е доста екстремистко в замяна на сегашната пропорционална система, в която между другото си има доста мажоритарни елементи с точно обратното – на 180 градуса – тотална мажоритарна система – 240 района, всеки един от тях много дребни и 240 мажоритарно избрани депутати. Това го няма никъде в Европа, така че от едната крайност в другата. 

При това положение ще бъдат облагодетелствани две, максимум три партии. Ще има и странни съставки на бъдещия парламент, например група цигански барони или група турски барони на Лютви Местан. От тази гледна точка занятието е много рисково и мисля, че повечето партии ще се противопоставят. Още повече, че не може месец и половина преди изборите да се прави такава радикална промяна и по принцип дори да се направи трябва да се обмисли, публичен дебат да има, по-рационално да се осмислят нещата, да се направят точните сметки, да не се предоверяваме на един единствен статистик-математик и т. н. Тук искам само да припомня, че специално Венецианската комисия препоръчва в доста императивна формаподобни промени в изборно законодателство да не се правят по-малко от една година преди съответните избори, така че от никъде няма резон така припряно да се направи това нещо.

ГЕРБ биха спечелили най-много. Първо, защото рейтингът им е все още доста висок и, второ, знаете какъв рекет тече по страната – заплахи за фирми, за малки магазинчета и т. н. Така че те имат най-голям ресурс да извлекат полза за себе си от една такава мажоритарна система.

Патриотите се съмнявам, че изобщо може за има някаква полза за тях, защото при пропорционалната система те се качваха малко да минимума, т. е. малко над четирипроцентния праг, докато при тази мажоритарна система ще загинат групово и поединично, те са три малки партийки там.

Що се отнася до БСП, на БСП ще й се случи случката от 90-те години, ако си спомняте, тогава 31 депутата бяха избрани мажоритарно, тогава БСП разчиташе на 7 – 8 свои депутати, избрани по този начин и не получиха нито едно място. Това е казусът – две партии, които изглеждат близки, но едната е винаги с един процент по-малко, първата печели всички места, втората печели нула места. Това е всъщност гадният момент в тази мажоритарна система, така че БСП са също много заплашени ако се въведе. Просто такъв тип радикална смяна, от която да спечели един и  20 да загубят, някак си не може да се прави толкова ускорено.

За субсидиите на партиите мина веднъж през парламента, сега искат да мине втори път. Според мен може да се намали тази субсидия,не може да падне на един лев, защото то си има логика държавата да плаща на партиите, за да бъдат някак си по здравословни самите партии. Така че ако има намаляване вероятно да е някаква средна квота 6 – 7 лв или нещо такова, това очаквам като проява на здравомислие. Мисля, че референдумът си губи силата, този референдум ако се направи аналогия с внасянето на законопроекти, когато един законопроект е внесен и примерно има много и то важни, които са приети на първо четене ако този парламент прекрати своето съществуване всичко това отива в кошчето и следващия парламент трябва да има отново съответна законодателна инициатива, отново да се премине през съответните комисии и да влезе на първо и второ четене в пленарна зала. Това би трябвало да бъде  и аналогията за референдума. Ако сега прекрати дейността си Народното събрание референдумът е само за сведение, а за следващото Народно събрание трябва отново да бъде направен референдум, да имаме над 50 % гласуване и тогава ще има законова сила да влезе в парламента и там да се обсъжда и да се вземе решение.

Общо взето изследванията сочат някакви паритетност дали една партия е с процент – два – три е отгоре няма никакво значение, защото видяхте какво стана с избора на генерал Радев – той всъщност удвои своя първоначален рейтинг на първи тур и  го учетвори  между първи и втори тур. Такава е ситуацията на много големи изборни изненади в момента. Сега цялата работа е, обявявайки състава на служебния кабинет това как ще бъде възприето, първо, от бесепарите, второ, от левите среди и трето центристките среди в България.

Аз смятам, че от личния състав – премиер, четири – пет ключови министерства, най-конфликтни, от които хората се вълнуват много в момента и дори са разгневени, отличния състав на служебния кабинет това ще бъде възприето като знак дали генерал Радев остава лоялен към БСП, която го издигна и в този смисъл си връща жеста към нея и й дава сила за предстоящите парламентарни избори или пък съставът на служебния кабинет ще бъде възприет все едно той се отделя, както ако си спомняте Плевнелиев спрямо ГЕРБ,  прекалено рано се отделя от партията, която го издигна и направи президент, започва да си играе някаква самостоятелна игра и тогава бесепарите ще бъдат много разочаровани. В първия случай ще се създаде ситуация за електорален подскок на БСП, примерно сега от 500 – 600 хиляди гласа да скочи на 900 хиляди или на 1 милион, а във втория случай ще се сложи един горен таван, който ще бъде много неприятен за тях. 

Така че общо взето много са навързани нещата и в следващия месец има поне три – четири, които трябва да се случат, за да можем да прогнозираме някакъв изборен резултат, но при всички случаи ще има много резки премествания – размествания и изборни изненади.

                 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00