Защо работодателите отново атакуваха увеличението на доходите в България?
Как бойкотът на заседанието на тристранния съвет ще се отрази на социалния диалог? Къде е бюджетният излишък и защо над 3 % ръст на икономиката е добър показател за България? Каква ще е българската икономика през 2017-та година?
В разговор по тези въпроси икономистът от БАН доц. Григор Сарийски направи уговорка, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Характеризирайки данните за стопанския живот у нас той обобщи, че сивият бизнес е сраснал с държавата, някои от системите трябва да се реформират изцяло, за да има реална промяна. Иначе - прочитът на статистическите данни е под общия коментар, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Истината е, че голяма част от икономиката продължава да е много зависима от европейски пари, т.нар. "грантаджийски" средства и по- малко работи с банкови кредити. Това я прави зависима. Тази тенденция няма да се промени скоро - прогнозира доц. Сарийски..
Преориентирането е дългосрочен процес с предприемане на много мерки, включително и повишаване на доходите. По тази тема обаче няма предпоставки за промяна, не е оптимистично и очакването заплащането на труда да се промени така, че на българския трудов пазар да се върнат стотиците хиляди икономически мигранти, които получават много повече в чужбина.
На въпрос - реален и добър ли е ръст от 3,5% на българската икономика събеседникът ни отговори, че по формулите, които водят до отчетите на държавата излиза, че този растеж е само на книга.
Повече от анализа на данните, които доц. Сарийски коментира - чуйте в интервюто.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..