Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силно биопроизводство у нас, но парите са изчерпани

7122 са производителите на биопродукти, регистрирани в министерството на земеделието и храните. Това е с 18 % повече от миналата година, а спрямо предходната година увеличението е с близо 50 на сто.

Браншът обаче е пред сериозно изпитание заради липсата на пари, стана ясно в Пловдив по време на международната конференция „Биологичното земеделие в България: Как приказката продължава?“.

Парите по мярка 11 от Програмата за развитие на селските райони свършиха и средства за нови кандидати от 2017 г. няма, отбелязват от фондацията за биологично земеделие „Биоселена”. 

България е единствената страна от Централна и източна Европа, на която свършват парите за биоземеделие. На Западна Европа никога не са свършвали, посочиха от Асоциация „Биопродукти“. 

Производителите на биопродукти обвиняват всички досегашни екипи на фонд „Земеделие“ и на земеделското министерство в недалновидност и липса на професионализъм.

В началото на всеки програмен период се приема план за развитие на биологичното производство. Планът за периода до 2013 година предвижда 8 % от територията на България да бъде за биопроизводство. На практика биопроизводството през 2013-та заема около 2 % от територията. В момента биопродуктите заемат около 5,5 % от земеделските площи. Всичко това обаче е свързано с нарушеното планиране на средствата, необходими за развитие на сектора. Парите вече са свършили, а това обрича биопроизводителите на фалити.

280 милиона евро трябва да са средствата, предвидени като субсидии за биопроизводителите в България до 2020 година. Парите обаче са почти наполовина по – малко – едва 150 милиона евро. Необезпечаването със средства обрича целия бранш на колапс и се очакват фалити, предупредиха биопроизводители. Те настояват от неработещите мерки да се прехвърлят пари, да се поиска нотификация и биофермерите да бъдат обезпечени.

Лъчезар Симонов е началник отдел „Биологично земеделие“ в министерството на земеделието и храните. Той подчерта, че се наблюдава силна тенденция в развитието на сектора на биологичното производство у нас. На форума в Пловдив той представи плана за развитие на биологичното производство у нас до 2020-та година.

От Държавен фонд „Земеделие“ е Христо Вълов, който работи в дирекция „Директни плащания“, отдел „Агроекология и биологично земеделие“. Той припомни, че на биопроизводителите се изплащат субсидии по две мерки – мярка 214 и мярка 11. Вълов отчете с какви субсидии са подпомогнати биопроизводителите у нас.

Снимка






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16