Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агресията в училище ще се овладее само съвместно със семейството

Три типа дейности ще включва механизмът за превенция на агресията в училищата, чието създавне беше инициирано от Министерството на образованието и науката 


Осигуряване на психолози и педагогически съветници в училищата, които да идентифицират децата в риск от агресия и насилие., разработванео на план за работа с учителите, както и осигуряване на обучения за реакция при кризисни ситуации.

Според министъра на образованието проф. Николай Денков в пътя за преодоляване на агресията в училище трябва да се включат и извънкласните дейности. Енегрията на децата може да бъде насочена в положителна посока спомощта на спорта, изкуството и  доброволческите инициативи,  смята  министър Денков. 

Мерките на МОН срещу агресията в училище са чудесни, но те трябва да са част от една обща стратегия, в която образованието и училището да приемат нов облик, в чийто център наистина да се поставят децата, коментира в интервю за Радио Пловдив Яна Алексиева от Асоциация „Родители“.

Тя добави, че е необходима ясна стратегия за това как семейството да бъде подкрепено, а не санкционирано. Мит е, че с възпитанието на децата се ангажира само училището, а не семейството. Поне е така за мнозинството от българските родители, каза още Алексиева. Тя добави, че училището не трябва по никакъв начин да изолира родителите от обученето на своите деца.

Възрастните трябва да създадем условия за децата в училище, защото иначе, когато те не успяват да се справят с проблемите, прибягват до насилието като начин за решаване на пречките, каза Алексиева.

Не трябва да превръщаме училището в затвор, изпълнен с камери, огради, и всякакви ограничителни мерки, а да променим отношенията в училището, на самият процес на обучение и на връзката с децата, заяви ощеЯна Алексиева от Асоциация „Родители“. 

Проявите на агресия в българското училище безспорно ескалираха. Този проблем може да бъде решен успешно единствено във взаимодействие между училище и родители, коментира за Радио Пловдив Анета Вълева,  директор на ОУ „Княз Александър Първи“ – Пловдив.

В този смисъл много важна е превенцията, за да не се стига до прояви на насилие, тормоз и агресия. Затова присъствието на психолог и педагогически съветник във всяко едно училище е задължително, каза Вълева. Тя беше категорична, че само заедно с участието на семейството проблемът с агресията в училище може да бъде овладян.

Анета Вълева коментира още, че споделя идеята да има лекар във всяко училище. 

Интервюта с Анета Вълева и Яна Алексиева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56