Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовото здраве е по-малко разходи и повече приходи

| обновено на 10.03.17 в 17:06

За четири години броят на служителите в общинската администрация в Карлово е намален със 17 %. Така в момента средната заплата на един работещ в администрацията в Карлово е по - висока от тази в Пловдив. 

Това съобщи кметът на Карлово Емил Кабаиванов, коментирайки мерките за финансовото оздравяване на подбалканската община. 

Поводът - съобщението на финансовото министерство, че 15 общини отпадат от списъка за финансово оздравяване през 2017 година. Това са общините Карлово, Батак, Смолян, Доспат, Мадан, Рудозем, Кресна, Лясковец, Кирково, Дупница, Рила, Ловеч,  Костенец, Опан, Омуртаг.

Кметът на Карлово подчерта, че формулата за постигнатия успех е една: Намаляване на разходите и увеличаване на приходите - това са мерките, които никак не са лесни.

Емил Кабаиванов отбеляза, че основно са намалени разходите за издръжка на общинската администрацияНамалени са и разходите, които не носят продукт нито за гражданите, нито на общината. Така, чрез изпълнението на проект за енергийна ефективност с 40 % са намалени разходите за електричество на общината. Съкратени са и разходи за консумативи и канцеларски материали. 

Същевременно, с 10 % е увеличена събираемостта на данъците през последните няколко години, посочи Кабаиванов. Той коментира, че местната управа не се е изкушила да попълни хазната като увеличи драстично данъците и таксите, тъй като доходите на карловци са по- ниски от тези на пловдивчани, например.

Проблемът на българските общини по отношение на финансирането не се решават със създаването на този фонд за финансово оздравяване, смята Емил Кабаиванов.  

Основният проблем е, че държавата прибира целият финансов ресурс, който се генерира като данъци и не оставя почти нищо на българските общини, смята кметът на Карлово. 

Нормалната практика в богатите европейски държави е поне 35 % от финансовия ресурс, който се генерира като данъци в една местна общност, да остава при нея. Защото проблемите на хората се решават бързо и качествено там, където те живеят, категоричен е Емил Кабаиванов.

Той посочи като сериозен проблем пред община Карлово и изключително ограничения финансов ресурс за капиталови разходи.

През 2017 година община Карлово, която е върху 1000 квадратни километра и обхваща 26 населени места,  има едва един милион капиталови разходи, каза Кабаиванов. 

Проблемът с безработица пред последните няколко години не е толкова остър, коментира още Емил Кабаиванов. Той посочи, че в Карлово и Сопот безработицата е под 5 %. Това се дължи на основния работодател в региона - ВМЗ "Сопот".

Цялото интервю с кмета на Карлово Емил Кабаиванов можете да чуете в прикачения звуков файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58