Поредни във висшето образование готви служебния екип на Министерството на образованието.
За реформата във висшето образование
Обективните критерии, които се въвеждат от рейтинговата система, разглеждат реализацията на самите студенти на пазара на труда след като са завършили. Именно благодарение на тези обективни критерии може да се провери как се реализирт студентите на пазара на труда. От тази гледна точка се вижда, че софиянците имат доста голямо предимство. Защото там заплатите са най-големи и нуждата от хора, които да запълнят пазара на труда е доста голяма. Докато в другите региони се вижда, че и заплатите са по-ниски и няма голяма нужда съответно от такива работници. Ако говорим конкретно за Пловдивския университет - проблеми ще има единствено във Факултета по икономически и социални науки, защото там ще се намали приема в специалността "Администрация и управление". А в други специалности, примерно "Информатика и компютърни науки" можем да увеличаваме приема доколкото имаме капацитет. В предстоящата кандидат-студентска кампания в това направление ние ще заявим около 560 бройки, което предполагам ще бъде одобрено и от Министерството на образованието, което е около 20 % от целия прием. Всъщност идеята на министерството е да се направи преливане от специалности, които не се търсят добре на пазара на труда към такива, към които има голям пазарен интерес. Аз мисля, че това е правилно решение. Рано или късно трябва да се отиде към една възможност да не се произвеждат студенти, които после не могат да си намерят работа или пък работят на позиции, на които не се изисква висше образование, заяви професор Христо Крукшов, заместник-ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".
Реализацията на завършилите специалност "Информатика"
Реализацията, която е в рейтинговата система, е от последните пет години и като приложение на придобитото висше образование имаме около 60 %, а приносът към осигурителната система е около 80 %. Средният облагаем доход на завършилите е 1395 лв. Сега това доколко преподаватели в училищата са хора, които са завършили информатика и компютърни науки, аз бих се радвал да има голям брой такива, но за съжаление не е така. Напротив, студентите, които завършват педагогическото направление математика и информатика и трябва да отидат в училище - отиват да работят във фирми. Затова що се отнася до Пловдивския университет аз не съм убеден, че голяма част от студентите отиват и стават преподаватели, обясни професор Крушков.
За увеличението на субсидията за педагогическите специалности
Аз даже мисля, че ако се мине на регионално оценяване и добавки - няма какво да изгубим. Само бихме спечелили, защото на всичкото отгоре имаме филиали в Кърджали и в Смолян. И поддържането на тези филиали е от изключително стратегическо значение за българското образование, изобщо за поддържането на тези региони, а там също има добри студенти, които се реализират на местна почва. Което е много важно за икономиката на тези региони, допълни професор Крушков.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..