Холандският премиер Марк Рюте затвърждава победата си, след като партията му извоюва 33 места в парламента, показват резултатите от преброени 97 процента от бюлетините.
Преди пет години на изборите Рюте имаше 41 места в парламента. Това означава, че губи осем места, но има ясна преднина пред партията на Герт Вилдерс, който получава 20 места. Преди пет години неговата партия спечели 15 места в парламента. Това означава напредък с пет места спрямо 2012 г.
На трето място остават християндемократите от "Християндемократически призив" и прогресистите от партия "Демократи-66", смятани за естествен съюзник на либералите на Рюте. Християнски съюз най- вероятно ще спечели 5 места в 150- членния парламент на Холандия, твърдолинейните протестанти от Държавна реформистка партия - 3 места.
Еколозите от партия "Зелени леви", оглавявани от младия и харизматичен Йесе Клавер, също могат да изиграят важна роля, след като утроиха резултата си в сравнение с предишните избори и вече имат 14 места.
Партньори на досегашната управляваща коалиция, лейбъристите от Партията на труда отчетоха историческо поражение и от 38 депутати сега ще имат 9.
Избирателната активност бе висока - 80,2 процента от 12,9-е милиона избиратели, упражниха правото си на глас, сочат данни на социологическия институт ИПСОС. През 2012 г. активността бе 75,3 процента.
Според международния редактор в БНР Мариян Карагьозов в Холандия се изигра по- малко лошият сценарий, защото Вилдерс остана втори, но с не лош резултат. Дали ще има популистка вълна Европа ще се разбере след изборите във Франция и Германия, подчерта анализаторът.
Карагьозов смята, че дипломатическият скандал между Холандия и Турция е бил изненадващ за страните, но е помогнал на Марк Рюте. Твърдата му позиция в конфликта привлече част от избирателите на Вилдерс, каза той.
Под етикета популизъм се поставят политиките, които не се харесват на естаблишмънта и на елита в Брюксел, коментира анализаторът и добави, че ако политическото представителство е откъснато от хората има проблеми с функционирането на системата.
Той изрази надежда напрежението между Холандия и Турция да деескалира, защото двете страни имат партньорски отношения още от времето на Османската империя.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..