Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма правен и финансов анализ, не са проучени и рисковете за операта!

Никога не сме разглеждали възможността да влизаме в тройни, четворни и петорни схеми! В инициативния комитет винаги сме си представяли, че общината ще осигури свой терен - частна общинска собственост, който ние да проучим, планираме и проектираме и вече да започнем да финансираме това строителство. 
Това заяви пред Радио Пловдив икономистът Георги Стоев от инициативният комитет за изграждане на пловдивска опера.
Той отбеляза, че ако общината успее и се договори по някакъв начин теренът в панаира, предназначен за изграждането на опера, да стане нейна собственост, няма техническа пречка това да се приеме за основа, на която да се разгърне проектът за операта. 
Как обаче общината може да договори това, Георги Стоев не се ангажира да прогнозира. Той посочи, че няма никаква информация за правното състояние на панаира като търговско дружество нито има правна идея как точно ще се обособи този имот за операта.
Община Пловдив заслужава най - много критика за това, че предложението за изграждане на опера в панаира не е било проучвано, не е било обсъждано, не е правен никакъв правен и финансов анализ преди да се предложи на общинските съветници. Нещо, което не ми се струва, че е разумна практика, коментира Георги Стоев. Той допълни, че лично е научил за предложението в петък вечер и в понеделник сутрин е трябвало да се явя и да го коментира.
Юридически, за да се върви в тази посока, този терен трябва да се извади от активите на акционерното дружество. И то да се извади така, че да няма никакви правни тежести, коментира икономистът.
Стоев заяви, че дори не е имал възможност да провери каква е нетната стойност на активите на панаира, за да каже на един квадратен метър колко лева се падат. 

Обвързването на двете теми - акционерното участие на община Пловдив в панаира с изграждането на сграда на опера за мен лично е изненада, посочи Стоев. Той е категоричен, че двете теми трябва да се разделят.
Икономистът препоръча на общинските съветници да се създаде работна група от юристи-финансисти, които да начертаят пътя на сложната и дълга процедура, за да се види нейния край - кога ще се случи това нещо, как ще изглежда резултатът и какви са рисковете от гледна точка на доверие и други непредвидими фактори. 

Снимка
Не трябва да зачеркваме идеята за публично-частно партньорство при изграждането на пловдивска опера, посочи Стоев. 
По думите му, има доста случаи на публично-частни инициативи, които работят добре. Пример за това е Тракия икономическа зона.
Публично-частното партньорство е единственият работещ механизъм сградата на пловдивската опера да се създаде и да се управлява успешно, смята Георги Стоев. По думите му, паричните потоци трябва да се управляват така, че операта да не е зависима от общината и държавата.
Не съм виждал предложение или становище до финансовото министерство за изграждането на дом за пловдивската опера. Възможно е такова да съществува, но аз не съм запознат с него, каза Стоев.
Той е категоричен, че не бива министерството на културата да е собственик на активите на пловдивска опера. Това е двоен риск, тъй като от една страна операта ще е зависима като продукция от това министерство, а от друга зависимостта към ведомството ще е като към стопанин. 
Според Георги Стоев, положителното в ситуацията е, че все пак местните власти, кметът Тотев са взели  присърце темата за операта. Оттук-нататък каквото и да стане със сделката, няма да има заден ход. Защото кметът обеща на пловдивчани опера и ще трябва да търси такъв парцел, заяви Георги Стоев и препоръча на Тотев да търси няколко резервни парцела.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности се състоя този следобед. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58