Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът "Гарнизонна фурна" влиза за обсъждане в Общинския съвет?

Снимка: Иванка Петкова
Общински съветници от Пловдив ще инициират дебат в местния парламент за бъдещето на Гарнизонна фурна. Това стана ясно по време на среща между художници и артисти от инициативния комитет с представители на политически сили тази вечер. 

Да изслушат предложението бившият военен имот да стане комплексен Център за модерно изкуство и култура, дойдоха само представители на БСП, ДСБ, Обединени патриоти, АБВ и „Воля“, без нито един представител на ГЕРБ.Не дойде и никой от общинската администрация.

Да внесат предложението, се ангажираха зам.-председателят на ОбС Камен Шишманов от „Обединени партиоти“ и общинският съветник от БСП Иван Петков. 

Камен Шишманов коментира: „Моето лично мнение е, че колкото повече културни центрове има Пловдив, толкова по-добре за града. Въпросът е на каква цена може да се случи това. Мисля, че в контекста на Европейска столица на културата можем ако не да вземем конструктивно решение, поне да отложим събарянето на Гарнизонна фурна“.

Иван Петков от БСП подчерта, че проблемът е на целия град, не само на район „Западен“. „Не вярвам, че ако Гарнизонна фурна стане парк, ще остане парк. Вероятно администрацията го вижда като поредния „Оазис“. Бъдещият Център за модерно изкуство и култура е най-доброто, което може да се направи там", заяви общинският съветник.

Според Йордан Иванов, председател на ДСБ – Пловдив, проблемът може да се реши само чрез дебат, а не „властта да демонстрира сила и да обявява, въпреки общественото мнение, че ще събори сградата“.

Сузана Николова от ПП „Воля“ допълни, че предложението да се спре събарянето на Гарнизонна фурна трябва максимално бързо да се внесе в писмен вид в ОбС и да бъде подкрепено от възможно най-голям процент политически сили. 

Очаква се общинските съветници да дебатират съдбата на Гарнизонна фурна на сесията си на 18 май.

Припомням, инициативен комитет от художници и артисти се обяви против намеренията на общината да събори 9-те сгради на бившия военен имот и да изгради там парк. Те настояват, че зданията са в добро конструктивно състояние и с отделените от общинския бюджет 350 000 лв. за разрушаването им сградите могат да се укрепят и да се превърнат в мултифункционелен Център за модерно изкуство и култура. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54