Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масонството през погледа на православието

В търсене на информация какво привлича български духовници към масонските среди

| обновено на 10.05.17 в 16:25

Църквата и масонството в България през първата половина на XX век – от 1900-та до 1950-та година. Това е обект на изследване на Диана Костова, докторант към СУ „Св. Климент Охридски“ в дисциплината „Християнска апологетика“. На днешната кръгла маса в Пловдив, посветена на православието, Диана представи темата „Масонството през погледа на православието“.

Официално становище на Българската православна църква по отношение на масонството няма, няма яснота дали това е религия, дали е тайна или друг вид организация, твърди Диана Костова. Амбицията й е да изследва именно това “тайнство” в днешната Църква. 

За тези неща не се пише много, но публичното пространство изобилства от разкази за православни свещеници, дори епископи масони. Знаят се имената и на православни патриарси масони. Многократно е писано, че и Екзарх Стефан е бил масон. 

Кои са масоните сред членовете на висшия клир на Българската православна църква през първата половина на XX-ти век? Защо няма нито един отявлен атеист, който да е масон? Какви са сходствата и различията между ритуалистиката и символиката на православието и масонството и кой от кого „заема“? 

Снимка

В изследването си Диана Костова ще събере официални документи, чрез които да намери обяснение какво привлича български клирици и духовници към масонските среди. 

Интервюто на Антоанета Петричанска с Диана Костова можете да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кръстьо Лафазанов е кОмикадзе!

Открихме любимия на хиляди българи актьор Кръстьо Лафазанов в разгара на лятото насред германската провинция Баден- Вюртемберг, където договаря дати за своя стендъп концерт  "КОмикадзе на кръстЮпът".  Той любезно откликна на молбата ни за интервю и благодари за интереса  на пловдивчани към него. Доволен е от лятото, въпреки жегите и натрупаната..

публикувано на 17.07.24 в 16:55

Изложба за Любен Каравелов гостува в Карлово

Изложбата „Любен Каравелов 1834-1879 – Модерният политик“ на Дирекцията на музеите в гр. Копривщица гостува на Историческия музей в Карлово, в навечерието на 187-та годишнина от рождението на Васил Левски. Експозицията представя жизнения и революционния път на Любен Каравелов –личност, чийто житейски, творчески и идеен път трудно може да..

публикувано на 17.07.24 в 08:54

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03