Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на бъбречно болните расте непрекъснато

Какви опасности крият за здравето ни високото кръвно налягане и наднорменото тегло? И още – защо е необходимо да се погрижим за бъбреците си, когато тези фактори са налице? Отговор дава инициативата на Фейсбук страницата „Приятели на бъбреците“ – част от националната кампания за информираност и превенция на бъбречните заболявания. По темата – събеседник – проф. Борис Богов – заместник-председател на Националноно сдружение на нефролозите в България и началник  на клиниката по нефрология в Александровска болница. 

Процентът на пациентите в България с клинично бъбречно заболяване през последните години расте неимоверно много. Този факт е забелязан и от Европейската общност, която  инициира ден за превенция на болестта. Основи фактори за увеличаване броя на заболелите е наднорменото тегло и високото кръвно налягане.

Данните са много тревожни – децата от 5 до 18-годишна възраст у нас с наднормено тегло са над 220 хиляди –т.е. около 27%. България стои на пето място в Европа по пациенти с наднормено тегло, като 28% при подрастващите над 20 години са със затлъстяване, а над 40 години – с  40%.  Пациентите с наднормено тегло обаче са и потенциални пациенти на заболяване от захарен диабет. Около 50 до 80% от диабетиците умират от сърдечно-съдови заболявания, а от пациентите с бъбречна недостатъчност – 44% са диабетици, подчерта проф. Борис Богов.  Българските деца са сред най-активно гледащите телевизия, нямат физическа активност, хранят се нерационално, което влияе негативно върху бъбречното им здраве.

Проф. Богов подчерта, че абсурдите са заложени в това, че всички клинични пътеки, отнасящи се до лечение на пациенти с бъбречни заболявания и наднормено тегло, са недофинансирани. Въпреки че има утвърдена здравна стратегия  2014-2020 г., тя няма да доведе до съществен резултат, защото  в доболничната помощ отсъства активност от страна на лекарите, а и Здравната каса не им позволява да правят скрининг на потенциално засегнатите от социално значимите заболявания, като правят съвсем обикновени изследвания, за да потърсят най-ранните маркери за хронично бъбречно заболяване и по този начин да се превантира  изявата му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Александър Маринов

Не може хем по-високи доходи, хем консолидирани финанси

В управленската програма на правителството „Желязков“ има несъвместими неща като например – увеличаване на доходите и в същото време консолидиране на финансите. Това коментира политологът Александър Маринов. Добави още, че модернизацията и приоритетите в различните сектори се изразяват най-вече чрез инвестиционната, капиталовата програма..

публикувано на 19.02.25 в 11:41
Проф. Пламен Павлов

Левски е обединил всички слоеве на обществото

152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети. Според изследователя и историк проф. Пламен Павлов, който наскоро издаде книгата  „Васил Левски: Най-добрият ни българин", ценностите, към които се стремим  - свободата, независимостта и демокрацията, са ръководното начало за Левски и неговите съратници.  "И това - п..

публикувано на 19.02.25 в 11:35

Пенсионерите може би ще платят цената за влизане в еврозоната

Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година.   Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..

публикувано на 19.02.25 в 10:43
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40