Темата за състоянието на съдебната система, ефективна ли е тя, произвежда ли очаквания от обществото резултат, брани ли държавата от организираната престъпност и корупционните престъпления е точно елемент от националната сигурност на държавата. Националната сигурност не се състои само от охрана на външната ни граница, но и в охрана на вътрешния правов ред, сигурността, стабилността и законните интереси и права на гражданите. Това заяви юристът Велислав Величков от Гражданската инициатива "Правосъдие за всеки", по повод искането състоянието на съдебната система да попадне във фокуса на Консултативния съвет за национална сигурност, който се проведе днес.
Пихме кафе пред президентството, защото считаме,че важните въпроси,когато ги обсъждаш трябва да ги обсъждащ в държавната институция Пиенето на кафе в частни офиси с обяснението, че след това никому главният прокурор не дължи обяснение за срещите си, на практика е тежко отклонение от държавната институция, от неговите правомощия и от етичните стандарти, обясни инициативата на организацията Величков.
По думите му всеки от висшите държавници трябва да поеме отговорност за съдебната реформа. Да си разпределят "задачките" по изпълнение на 17-те препоръки от доклада за съдебната система на ЕК, така че а да си изпълним "домашното" преди председателството ни след 1 януари догодина.
Най-после в българското общество трябва да остане трайното усещане, че някой се опитва да възстанови върховенството на правото и справедливостта. Правосъдният министър трябва да инициира законодателните промени, които да продължат съдебната реформа,тъй като по думите на самия правосъден министър тя не е довършена. Вицепремиерът с този ресор да контролира процеса и евентуално да инициира и конституционни промени в частта за съдебната власт, които също не са приключили . Например, да се намали парламентарната квота във ВСС, защото съставлява половината и така на практика Парламента или политическите партии управляват , а не контролират съдебната система. Това нарушава принципа за разделение на властите, допълни Велислав Величков
Според него МС трябва да подкрепи тези инициативи, а парламентарните групи трябва да ги инициират в НС.
Ако няма достатъчна политическа воля за последващи конституционни промени, то такава инициатива има и президента, допълни юристът.
От трета страна съдебната власт трябва да види как да изпълни своите задачи от тези 17 препоръки и как да осигури честни и прозрачни избори за нов ВСС.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..