Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говорим за демографските проблеми много, но - безчувствено

| обновено на 01.06.17 в 11:01

От 1 юни влиза в сила нова Наредба за майчинските.Тя гласи, че родителите, които се върнат на работа на шестия месец от раждането на детето си, ще получават освен заплатата, и половината от обезщетението. По данни на НОИ между 1 и 2% от жените сега се връщат на работа още в първата година от майчинството. Как ще се отрази промяната на решението на майките какво да изберат.  Ева Борисова – основател на Асоциация „Родители“. 

Е.Борисова: Промяната е позитивна, защото по никакъв начин не задължава майките да направят избор да се върнат по-рано на работа. Само им дава възможността за този избор от гледна точка на един очевиден факт. Времето, в което една жена трябва да създаде децата си и да направи  избора да има деца, и времето, в което трябва да развие себе си като професионалист, съвпадат и е много важно да се направи баланс между личното и професионалното развитие на един човек и най-важното, което ни се случва в живота – да продължим самия живот.  

Не бих казала, че ефектът от насърчаване на краткото майчинство е единствено икономически. Чисто психологически за младите жени усещането, че трябва да направят доста голяма пауза в професионалното си развитие, за да дадат всичко на децата си,  доста често е причина те да отлагат избора да имат дете. Промяната  дава възможност майките да станат по-смели и да планират живота си. Децата се раждат, но през целия си живот имат нужда от своите родители. Аз, като майка на три деца съм изправено пред предизвикателството точно да планирам много точно кога да бъдем всички заедно, кога да бъда насаме със съпруга си, кога да бъда с всяко едно от децата си, защото имаме нужда от пространство, за  да се чуваме. Това е формулата на успеха и на щастливия живот заедно. Въпрос на планиране, но и на ресурс, който влиза в семейството, и на това, как една майка  носи в себе си желанието да даде на семейството, на обществото и да развие своите възможности. Ключът е в планирането, а този инструмент ни дава възможност отрано да се замислим как правим това планиране, без да се отказваме от някоя сфера от живота си.

Ние не говорим малко за демографските проблеми, но говорим много безчувствено за тях. Често разговорът за това, че се топим като нация, се вежда до това, колко са лоши възможностите на нашата икономика и че ако имаме повече деца, няма да станем по-богати. На мене ми липсват в този разговор истинските ценности и  уважението към живота. Защо всъщност не избираме да имаме деца? Това някаква форма на ниската ни самооценка като нация ли е? В много по-трудни моменти обаче хората са избирали да имат деца. Защо сега не искаме, защо отлагаме, защо нямаме доверие, че ще се справим. Трябва да променим говоренето си по тази тема. Политиците трябва да бъдат убедени, че не е толкова важно просто да се роди едно дете, а сигурността, че каквото и да се случи с нас- родителите, това дете ще има възможността да порасне пълноценно. Това касае две основни сфери от неговия живот – да бъде здраво и да има здравна система, която винаги ще му помага да се връща към здравето и още – да се образова.  Абсурдно е днес да събираме пари от дарения за кувьози, отговорността за това децата  да станат  възрастни   трябва да е на Правителството и държавата и аз се надявам един ден благотворителните акции да бъдат за велосипедни алеи и развлечения, а не за спасяване на животи.Понякога сме в ролята на Мария–Антоанета, която казва „като няма хляб, да ядат пасти“. Ние честичко си позволяваме  да похапваме шоколад и пастички, а пропускаме хляба. 

Чуйте звуковия файл: .  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14