Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение ще стане през 2023 г.

| обновено на 02.06.17 в 15:41

Държавници, политици, неправителствени организации, граждани осъдиха решението на президента Доналд Тръмп САЩ да излезе от Парижкото споразумение за климата. 

Георги Стефанов, експерт по климата от WWF, смята, че решението на Тръмп не е изненада, но екипът му не казва цялата истина. "Споразумението ще влезе в сила 2020 година. Според договореностите, ако една страна иска да  го напусне, това може да стане най- рано три години след  влизането му в сила или 2023 година. Тогава Тръмп няма да е президент, може би. Освен това неговите изявления омекнаха в сравнение с предизборната кампания", коментира Стефанов.

Позицията на експерта е, че има достатъчно доказателства и факти, че човешката дейност е причина за глобалната промяна на климата. Политически само две страни плюс Щатите не са се присъединили към Споразумението за климата. Дискусията не е дали, а на каква цена и какво трябва да се прави за в бъдеще. Трябва да се знае как това ще въздейства на нашия живот и на нашите деца, какво ще се промени, каза той.

България и страните от бившия източен блок хем подкрепят договорките, хем оспорват конкретните действия. Затварянето на въглищните централи ще се случи, включително и у нас. Инвестициите, които трябва да се вложат във въгледобивния сектор, нямат голяма възвращаемост в сравнение с инвестициите от възобновяема енергия. Ние трябва да сме готови за тази трансформация, защото слънцето и вятърът водят до постигането на по- евтина енергия, е позицията на Георги Стефанов.

Ако не знаем каква искаме да бъде България през 2050 година, то реално не знаем какво правим в днешния ден.  Чака ни дълга и сериозна работа. България попада в този климатичен пояс, който ще бъде уязвим от гледна точка на измененията на климата – повече бури, пожари, суши, въздействие върху инфраструктурата, което ще води до повече загуби. Трябва да сме адаптирани към промените в климата, защото ако не сме информирани и подготвени цената я плащат обикновените хора, обобщи експертът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Без бюджет следващия месец няма да можем да платим заплати

За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините.  По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..

публикувано на 14.01.25 в 11:21

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на  Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..

публикувано на 14.01.25 в 10:49
проф. Антоанета Христова

Всичко е театър, който е подчинен на политически пиар

"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..

публикувано на 13.01.25 в 16:40

Спокойна снежна обстановка в областите Пазарджик и Смолян

"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..

публикувано на 13.01.25 в 16:26

Жертвите на пътя са по-малко при лошо време

Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност.   От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..

публикувано на 13.01.25 в 16:10