Защо българските политици толкова бързат страната ни да се лиши от родната си валута и да приеме еврото? Задължителна ли е еврозоната за България, както обяви премиерът Бойко Борисов? На тези въпроси отговаря за Радио Пловдив доц. Васил Сивов, доктор по икономика, преподавател по международни отношения и европейска интеграция – автор на изследването: „Еврогедон: възход и падение на еврото.
По думите му сега в еврозоната има 19 страни, ако бъде приета България ще е 20-та страна, която за разлика от много страни е със стабилна банкова система.
В момента има пресъхване на европейските финанси, които спешно се нуждаят от свежа кръв. И тази свежа кръв трябва да дойде от някъде. И тъй като не може дойде вече от старите страни, тя трябва да дойде от новите кандидатки. Виждаме, че Полша, Чехия и Унгария не проявяват особен ентусиазъм и засега нямат намерение дори да влизат в европейския резервен механизъм, обясни доц. Сивов
Той допълни, че най-напред трябва да говорим за рискове а не за плюсове и минуси след приемането ни в еврозоната.
Според него влизаме в нестабилен банков сектор, който може да изсмучи финанси от нас, и дори може да очакваме удар върху цените с приемането на еврото.
Това ще е един дълъг процес от поне 5-6 години. Чак след това може да се правят оценки за това как може да се отрази еврото върху нашата икономика, допълни доц. Сивов.
Европа има невъзвращаеми кредити от 1 трилион евро. Повечето от европейските банки не са в състояние да върнат своите кредити.
Логиката на ЕК се простира до там, до където може и затова кампанията им за привличане на страни в еврозоната стига до по- бедните страни, където има по- стабилна банкова система.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..