Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изобилието от книги за Левски е свързано с културната ни криза

Димитър Христов от Института за исторически изследвания към БАН смята, че науката е направила достатъчно, за да познаваме жизнения път на Левски и неговата участ.

Това изобилие днес  от литература е свързано, според него, с нашата емоционална и културна криза и с измеренията на нашето настояще. Ние нямаме много герои, а Левски е един от безспорните. Така хората се легитимират като патриоти, смята той.

Днешният поглед към Левски не е формиран от една линия, той се фрагментира на много парчета, както знанията ни за съвременния свят по принцип. Става дума за масовото съзнание, защото хората имат все по- малко време да четат и да разсъждават, каза още ученият.

Несигурни са, както датата на смъртта на Апостола, така и неговото раждане. Ние  знаем датата 18-ти юли от изследванията на историци в по- късен период.

По принцип честваме неговата екзекуция, защото това е кулминацията на неговото дело, църковната практика е подобна, тя чества загиването на мъченика, а не нейното рождение, обясни още Христов.

Нямаме причина да обвиняваме Църквата, че не го  канонизира. Васил Левски е деец на нашата революционна гражданска борба за освобождението ни. Делото на Левски е свързано с обществото. Не трябва да се смесват тези две измерения.

Той е бил свещенослужител, оттегля се от монашеството с желанието да помогне на своя народ. Най- важното от неговото дело са неговите обиколки, прякото му революционно действие. 

Ако ние ходим, виждаме какво е по селата и градовете на България сигурно ще помогнем на страната си, каза още Димитър Христов.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27