Синдикатите във Франция излизат на национален протест срещу реформата на трудовото законодателство. Това е първият социален тест за френския президент Еманюел Макрон, който реши да прокара реформата без парламентарни дебати.
Четири месеца след избирането на Еманюел Макрон за президент френските синдикати вече са на улицата. Мащабите на днешния протест срещу трудовата реформа са трудно предвидими: отправени са около 4 хиляди призива за стачка, обявени са 180 митинга.
В Париж протестното шествие ще потегли следобед от площад "Бастилия", но рано сутринта камиони вече блокираха движението около булевард "Шан-з-Елизе". Трафикът в района на столицата е силно затруднен, главно заради протестите на железничарите.
Проектът за реформата беше представен в края на август от премиера Едуар Филип. Франция винаги е била и ще остане държава на социалното право, увери той. Реформата, която дава повече свобода за предприятията и социалния диалог в тях, но улеснява процедурите при уволнения, беше определена като социален преврат от Филип Мартинез, лидер на Общата федерация на труда (втория по влияние френски синдикат).
Според проучване на института "Одокса" около 52% от французите одобряват реформата, а широко мнозинство смятат, че правителството ще я проведе докрай.
Френският президент Еманюел Макрон е призовал за oбединена и твърда реакция спрямо Северна Корея. Това е станало по време на телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп и японския премиер Шиндзо Абе , информират от президентската..
Френският президент Еманюел Макрон избра Гърция, за да представи своята мечта за нова Европа. Гръцките медии в коментарите поставят акцент върху призава: "Европа трябва да се промени или я чака упадък". Дори вестник "Та неа" акцентира на първа страница..
Борбата с ислямския тероризъм е основен приоритет на дипломацията ни, заяви президентът на Франция Еманюел Макрон и обеща страната му да бъде глобален лидер в един нестабилен свят. На среща в Париж с френски посланици в чужбина Макрон обяви също, че в..