Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скоростите в ЕС и общностната политика не си противоречат

| обновено на 18.09.17 в 16:07

Европейският съвет за външна политика в София организира днес дискусия на тема „Популизмът като предизвикателство за европейския конституционен ред. 

В интервю за Радио Пловдив директорът на неправителствената организация Весела Чернева коментира, че след френските избори  популизмът сякаш губи подкрепа. Президентът Макрон спечели с технократска платформа и много реформаторски идеи и това някак си обърна вълната. 

Но от друга страна политици като Виктор Орбан, които използват лесни решения и страховете на хората, за да получат тяхната електорална подкрепа продължават да управляват. През последните години всички затварят граници, издигат стени и общественото мнение по темата миграция се премести към т.нар. популистки тези, каза Чернева. 

По думите й, популистите обръщат внимание на теми, които са важни за обществата и това, което се наблюдава е, че все повече традиционни политици акцентират  точно на същите въпроси.  

Европа на две скорости има и ще има. И сега има страни, които са в еврозоната и в Шенген и занапред важни решения ще се вземат от по- малко държави и хора. Мисля, че няколкото скорости и по- голямата общността политика не винаги си противоречат. Все повече Европа ще усъвършенства себе си като модел на интеграция от отделни групи. Ние трябва да сме инициативни и да участваме в тези групи, за да не бъдем изтласкани в периферията, е позицията на Весела Чернева.

Според нея Брекзит ще направи лагера на тези, които не са в еврозоната още по- слаб. В същото време Брекзит ще направи възможно сътрудничеството между страните – членки на ЕС в отбраната. Великобритания досега слагаше спирачка, защото нейната армия е най- боеспособната и тя нямаше интерес от модернизация на въоръжените сили. Но и тук всичко ще зависи от инициативността на държавите – членки, подчерта тя.

Тя смята, че опозицията ЕС – Русия е реална и е на базата на ценности. Всички се надяват противопоставянето да бъде преодоляно, но трябва да се спазват минските договорености.

Никой преди време не вярваше, че Русия ще анексира Крим, войната в Украйна продължава и никой не знае какво би могло да се случи. Шефът на НАТО Столтенберг многократно подчертава, че позициите на Русия към Източния фланг са се променили. 

Затова България прие и план 2020, за да реагираме на този вид заплахи. Има страни, които правят много повече в тази посока, в Прибалтийските държави, Полша има разположени контингенти на НАТО. Ние по- скоро се опитваме да не ни забележат, смята още Весела Чернева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57