Европейският съвет за външна политика в София организира днес дискусия на тема „Популизмът като предизвикателство за европейския конституционен ред.
Но от друга страна политици като Виктор Орбан, които използват лесни решения и страховете на хората, за да получат тяхната електорална подкрепа продължават да управляват. През последните години всички затварят граници, издигат стени и общественото мнение по темата миграция се премести към т.нар. популистки тези, каза Чернева.
По думите й, популистите обръщат внимание на теми, които са важни за обществата и това, което се наблюдава е, че все повече традиционни политици акцентират точно на същите въпроси.
Европа на две скорости има и ще има. И сега има страни, които са в еврозоната и в Шенген и занапред важни решения ще се вземат от по- малко държави и хора. Мисля, че няколкото скорости и по- голямата общността политика не винаги си противоречат. Все повече Европа ще усъвършенства себе си като модел на интеграция от отделни групи. Ние трябва да сме инициативни и да участваме в тези групи, за да не бъдем изтласкани в периферията, е позицията на Весела Чернева.
Според нея Брекзит ще направи лагера на тези, които не са в еврозоната още по- слаб. В същото време Брекзит ще направи възможно сътрудничеството между страните – членки на ЕС в отбраната. Великобритания досега слагаше спирачка, защото нейната армия е най- боеспособната и тя нямаше интерес от модернизация на въоръжените сили. Но и тук всичко ще зависи от инициативността на държавите – членки, подчерта тя.
Тя смята, че опозицията ЕС – Русия е реална и е на базата на ценности. Всички се надяват противопоставянето да бъде преодоляно, но трябва да се спазват минските договорености.
Никой преди време не вярваше, че Русия ще анексира Крим, войната в Украйна продължава и никой не знае какво би могло да се случи. Шефът на НАТО Столтенберг многократно подчертава, че позициите на Русия към Източния фланг са се променили.
Затова България прие и план 2020, за да реагираме на този вид заплахи. Има страни, които правят много повече в тази посока, в Прибалтийските държави, Полша има разположени контингенти на НАТО. Ние по- скоро се опитваме да не ни забележат, смята още Весела Чернева.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..