Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антикорупционната мисъл на ГЕРБ и БСП е как да се цакат със СРС-та!

| обновено на 17.10.17 в 16:52

Татяна Дончева коментира пред Радио Пловдив предлаганите от ГЕРБ и БСП два законопроекта за борба с корупцията, които днес се обсъждат и на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.

Винаги има ефективен модел да свършите една работа, стига да я разбирате и да имате желание да я свършите. Очевидно е, че изворът на корупция е в управляващите. Става въпрос за една мрежа, която преплита бизнес интересите на ключови играчи от ГЕРБ, БСП, ДПС, Патриотите и Марешки. И става ясно, че в този парламент може всичко да стане, но не и да има борба с корупцията, защото никой не иска да изпуска баницата, смята Дончева.

Според нея в момента сме свидетели на една пропаганда, на която никой не вярва. И двата антикорупционни законопроекта не стават за нищо, категорична е тя.

 ГЕРБ са откровени да кажат, че ще обединят трите сега съществуващи  органа за борба с корупцията, за да направят един общ орган. След като досега си имал три и те не са резултатни, какъв би могъл да бъде резултатът на обединения орган! Пак същият

По думите й проектът на БСП не е по- различен. БСП са още по- смешни, защото взимат частта от Сметната палата, която обработва имуществените декларации и една дирекция от ДАНС и им дава разследващи функции.  Толкова ще са разследващи, колкото и на радиото да ги дадат, защото няма да могат  да правят арести, акции, процеси, да издават присъди, защото не знаят как. Как пък никой не се помъчи да прочете това съчинение, защото в него няма най- важното – как ще изглежда този орган, какви дирекции ще има, какво ще прави всяка една от тях и как в своята съвкупност ще дадат инструмент за борба с корупцията. Това е все едно да идеш в магазин за техника, да вземеш един кашон и да кажеш, че вътре има печка.

Според Татяна Дончева спорът, който водят ГЕРБ и БСП е кой да назначава някой, който ще използва СРС-та. Това е интимната им мисъл - как да могат да се цакат със СРС-та.

Тя нарече проектите смешка, която  не би написал и студент по право първи курс. Това не е сериозен законопроект, а те го обсъждат на втори път в КСНС. Горката ни национална сигурност!

Борбата с корупцията се нуждае от крути мерки, смята още юристката. Винаги съм твърдяла, че телефонните измами не могат да станат без полицейска логистика, че отвличания, наркоразпространение не стават без полицейска подкрепа. Правилните хора биха правили ежедневна профилактика на служителите си. Всички знаят кой каква кола кара, как се облича и т. н. Какъв орган ни трябва, за да разберем очевидното. Най- напред проблемът е в полицията, която не трябва да назначава такива хора, трябва да контролира персонала си, да чисти системата от такива хора, преди стигнат до съд.


Татяна Дончева отново повтори тезата си, че Прокуратурата трябва да бъде извадена от съдебната система, да бъде изчистена от компрометираните прокурори, а съдът да бъде оставен да правораздава по закон. Поне 50 процента от хората в Прокуратурата са квалифицирани, грамотни и искащи да работят срещу престъпността. Тези хора са натикани в ъгъла, в момента обвинението участва като икономически играч на терена, но за държавата това е трагично.

По думите й, без воля и желание на нацията ситуацията няма да се промени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58