Провелото се заседание на КСНС при президента показа, че няма печеливши в битката за антикорупционния закон. Политиците просто не успяха да очертаят общите полета на интерес на обществото, което представляват, коментира в интервю за Радио Пловдив Татяна Буруджиева, политолог и бивш депутат от БСП.
Буруджиева смята, че България има достатъчно органи и институции, които са ангажирани с борбата с корупцията. Например Сметната палата се справя добре със своята работа – докладът за санирането е добър пример за това.
За да има битка с корупцията, трябва да има работеща прокуратура. И в двата законопроекта – на ГЕРБ и БСП се стига до това, но така опираме отново до провеждането на съдебната реформа, коментира Татяна Буруджиева.
Тя припомни, че КСНС дава възможност за разговор на политиците, за да очертаят те националните приоритети по национално важни въпрос. Всички политици твърдят, че проблем номер едно е корупцията. Следователно беше дадена възможност да дебатират, за да намерят общи полета на интереси. Друг е въпросът какво сториха те.
Буруджиева добави, че битката за властта да контролираш новият орган е битка между политическите партии и тази битка не може да бъде на президента. Самите законопроекти страдат от противоречия с конституцията, а КСНС показа, че политиците не искат да се разберат по същество за битката с корупцията , а целта е само да спечелят контрол върху това кой ще ръководи тази битка.
Татяна Буруджиева коментира и начина, по който бе решено да се проведе извънреден конгрес на социалистите в края на месеца. Според нея различното мнение в БСП никога не е било повод за свикване на конгреси.
БСП е партия, която воюва със всички, а вече започна да воюва и със себе си. Проблемът на БСП е начинът, по който тя се управлява сега. Тоест има ясни правила и ако новото ръководство иска да управлява по друг начин, то нека просто промени правилата.
Когато обаче постоянно няма кворум на Национален съвет и заставиш този орган да гласува вече взети решения, за да ги легитимираш, както беше и антикорупционния закон, то тогава самият Национален съвет става безмислен и просто няма нужда да ходиш на него. Затова ако си решил да правиш така, то наистина промени правилата, каза в заключение Татяна Буруджиева.
Цялото интервю с Татяна Буруджиева може да чуете в звуковия файл.
Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..
В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..