Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП е партия, която воюва с всички, а вече и със себе си

Провелото се заседание на КСНС при президента показа, че няма печеливши в битката за антикорупционния закон. Политиците просто не успяха да очертаят общите полета на интерес на обществото, което представляват, коментира в интервю за Радио Пловдив Татяна Буруджиева, политолог и бивш депутат от БСП.

Според нея проблемът е в това, че отново желанието е да се направи един закон, с който да се отчетем пред Европа, както и един орган, който няма да свърши много работа. А това не е стремеж за реална борба с корупцията.

Буруджиева смята, че България има достатъчно органи и институции, които са ангажирани с борбата с корупцията. Например Сметната палата се справя добре със своята работа – докладът за санирането е добър пример за това. 

За да има битка с корупцията, трябва да има работеща прокуратура. И в двата законопроекта – на ГЕРБ и БСП се стига до това, но така опираме отново до провеждането на съдебната реформа, коментира Татяна Буруджиева. 

Тя припомни, че КСНС дава възможност за разговор на политиците, за да очертаят те националните приоритети по национално важни въпрос. Всички политици твърдят, че проблем номер едно е корупцията. Следователно беше дадена възможност да дебатират, за да намерят общи полета на интереси. Друг е въпросът какво сториха те.

Буруджиева добави, че битката за властта да контролираш новият орган е битка между политическите партии и тази битка не може да бъде на президента. Самите законопроекти страдат от противоречия с конституцията, а КСНС показа, че политиците не искат да се разберат по същество за битката с корупцията , а целта е само да спечелят контрол върху това кой ще ръководи тази битка.

Татяна Буруджиева коментира и начина, по който бе решено да се проведе извънреден конгрес на социалистите в края на месеца. Според нея различното мнение в БСП никога не е било повод за свикване на конгреси. 

БСП е партия, която воюва със всички, а вече започна да воюва и със себе си. Проблемът на БСП е начинът, по който тя се управлява сега. Тоест има ясни правила и ако новото ръководство иска да управлява по друг начин, то нека просто промени правилата. 

Когато обаче постоянно няма кворум на Национален съвет и заставиш този орган да гласува вече взети решения, за да ги легитимираш, както беше и антикорупционния закон, то тогава самият Национален съвет става безмислен и просто няма нужда да ходиш на него. Затова ако си решил да правиш така, то наистина промени правилата, каза в заключение Татяна Буруджиева.

Цялото интервю с Татяна Буруджиева може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57