Утре изтича срокът, който премиерът на Испания Мариано Рахой даде на каталунския лидер Карлес Пучдемон да изясни дали е обявена независимост за Каталуния. Ако каталунските власти официално изберат независимостта, Рахой заплаши, че Мадрид ще задейства член 155 от Конституцията, който отменя автономията на Каталуния.
По силата на член 155 Мадрид може да въведе пряко управление - централното правителство ще уволни местното, ще поеме контрола над финансите и полицията и ще обяви предсрочни избори.
На 10 октомври Пучдемон направи символична декларация за независимост, а секунди след това призова за преговори с Мадрид за бъдещето на региона.
Мариано Рахой му даде срок до сутринта на 16 октомври да изясни позицията си и до четвъртък, 19 октомври, да промени мнението си, ако настоява за независимост. В понеделник Пучдемон написа писмо до Рахой, в което казва, че „през следващите два месеца главната ни цел е да ви привлечем към диалог”.
Конституционният съд на Испания обяви за незаконен референдумът за отцепване на Каталуния. 200 000 каталунци протестираха снощи срещу ареста на местни лидери.
Каталуния е европейски скандал, европейски проблем. Подобни тенденции има в много други европейски държави. Европа е съставена от държави, които съдържат в себе си много етнически малцинства поради особената история на Европа, множеството войни и т. н. и има територии, които по една или друга причина са заявявали или са показвали такава тенденция да искат отцепване от държавата майка.
Това заяви пред Радио Пловдив проф. Лазар Копринаров - философ, политолог, дипломат, преподавател в Югозападния университет в Благоевгард. Той предупреди, че това е контрапродуктивно и опасно за Европа.
Каталуния отпушва похлупака на кутията на Пандора на Европа, а вътре се намират много лоши неща, каза проф. Копринаров. И подчерта, че сецесионизмът - отделянето от държавата майка, е искане на богатите области. Такива тенденции има в Белгия, Шотландия, Северна Италия. Богатите зони искат отделяне.
Очевидно живеем в консуматорско общество и по - богатите региони не са склонни да носят отговорността на солидарността. Във всяка държава има по - бедни и по - богати региони и затова демократичното устройство на европейските държави предполага солидарност, а това означава прехвърляне на средства от по - богатите към по - бедните.
Копринаров посочи като основания за тези стремежи за отделяне фактът, че през последните години Европейският съюз търпи сериозни кризи, но също намери връзка и с Русия.
Русия е заинтересована от изнемогата на Европейския съюз и има достатъчно свидетелства, че руската пропаганда подпомага тези процеси на отцепване, обяви професорът.
Той посочи, че има такива данни и за намесата на Русия в Каталуния, но те трудно се доказват. В навечерието на референдума испански медии, позоваващи се на неправителствени организации в Брюксел, са съобщили, че активността на фейсбук страници на фалшиви акаунти с вероятен произход от Русия са се увеличили около 2000 пъти. Така че, такава прикрита намеса вероятно съществува, смята Копринаров. Според него Русия е заинтересована от подобен процес в Испания, защото по този начин би оневинила своята намеса в Крим, неговото анексиране,
Лазар Копринаров обърна внимание на политическата ситуация в провинцията Каталуния - тя се управлява от коалиция от две партии - едната е център-дясно и е управлявала повече от 20 години провинцията, а другата е лявата републиканска партия, която не просто иска отделяне, а настоява за създаване на Велика Каталуния - нова държава. Тази партия е не просто лява, а радикално лява - бори се срещу капитализма, за национализиране на банките, за народен контрол и т. н.
Но, има и трета, малка партия - Кандидатура за народно единство, която формално не влиза в правителството, но без чиято подкрепа правителството на Каталуния не би могло да съществува. Тя е от радикално, по - радикално лява партия и от няколко години настоява да се излезе от Ес и НАТО. Всъщност, тази партия се оказва "златният пръст", който определя политиката на провинцията.
Властите в Каталуния нямат полезен ход, но днес им беше подсказан един добър ход - член 155 от Конституцията би могъл да не влезе в сила, ако Пучдемон свика предсрочни избори в Каталуния, но според действащото законодателство на Испания. Ако той приеме, това означава, че се отказва от Декларацията за независимост и до средата на декември в Каталуния трябва да бъдат проведени избори. Това би бил един добър вариант за излизане от ситуацията, подчерта Копринаров.
Очевидно е, че правителството на Мариано Рахой няма да отстъпи, още повече, че той има подкрепата на трите най - големи партии, представени в испанския парламент, допълни проф. Копринаров.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..